Cazın Duayenleri NG Afyon’da Buluştu

NG Afyon, bu sene 23. kez gerçekleştirilen Afyonkarahisar Caz Festivali’ne ev sahipliği yaptı. 1-6 Haziran’da gerçekleşen festival, Afyon Rehberlik Araştırma Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleşen Özdemir Erdoğan’ın muhteşem resitaliyle son buldu.

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünde, 23. yaşını NG Afyon’da kutladı. Besteci kimliğiyle öne çıkan Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın çok yönlü yorumcu Gabriela Vermelho’ya eşlik ettiği konserle 1 Haziran’da NG Afyon’da başlayan festival, kapanışını Afyon Rehberlik Araştırma Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleşen Özdemir Erdoğan resitali ile yaptı. Dünyaca ünlü caz toplulukları sahne aldı.

Çek cazının birbirinden iddialı toplulukları ile Türk cazının özgün ve duayen isimlerinin bir araya geldiği 23. Afyonkarahisar Caz Müzik Festivali’nde her biri birbirinden iddialı sanatçılardan oluşan caz toplulukları sahne aldı. Ritim ve gitar doğaçlamalarının mıknatıs gibi çeken etkileşimiyle stiller arasındaki sınırı aşan The Bladderstones, gönülden müziğe adanmış üyelerden oluşan Çek grup Maraca, Gabriela Vermelho Dörtlüsü, Ondrej Kriz Dörtlüsü, Alper Bakıner ve Luxus Band, Tomas Frolik Trio, Martin Bakyta Dörtlüsü, Michael Nosek Dörtlüsü müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Kültür sanat dünyasının çok önemli isimleri öğrencilerle buluştu.

Festivalin en fazla sevilen, olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcileri ağırlandı. Bu yıl da kültür sanat dünyasının çok önemli isimleri sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi. Memleketi Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde 2005 yılında kurduğu Baksı Müzesi ile yöre insanının kalkınmasına destek veren ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan, çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen isim Yalvaç Ural, bu yıl 90. yaşını kutlamaya hazırl anan 50 kuşağı öykücülüğünün yaşayan efsanesi yazar Adnan Özyalçıner, ülkemizin en önemli ressamlarından, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Yusuf Taktak, yemek eğitmeni, gurme ve araştırmacı yazar Engin Akın, “Piknik” ve “Ademler ve Havvalar” bant karikatürleriyle tanınan çizer Piyale Madra, edebiyat yayıncılığı ve dergiciliğinin önde gelen isimi yazar ve editör Feridun Andaç, haber spikeri, sunucu, moderatör ve eğitimci Defne Sarısoy, yazar ve eleştirmen Metin Celal ve fotoğraf sanatçısı ve eğitmeni Nadir Ede bu isimler arasında yer aldı. Afyon-Bolvadin doğumlu ressam Yusuf Taktak’ın sergisi de festival kapsamında Afyon’un Nuh Köyü’ndeki bir okulda gerçekleşti.