Tarih ve Paella Kokan Bir Şehir! Valencia

Barselona ve Madrid’e rağmen her geçen gün yıldızı daha çok parlayan Valencia, tarihi, kültürü, mimarisi, mutfağı, eğlencesi ve plajlarıyla rüya gibi bir tatil vadediyor.

İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Akdeniz kıyısındaki Valencia, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde Avrupa’da tatile gidilebilecek en güzel şehirlerden biri. Son yıllarda yıldızı çok parlayan Valencia, müzeleri, hayranlık uyandıran tarihi yapıları, modern
ve eskinin iç içe geçtiği ilginç şehir yapısı, hayat dolu hareketli günlük yaşamı, plajları, uygun fiyatları, sıcakkanlı insanları, renkli kültürel yaşamı ve gece hayatı ile Barselona’yı aratmayacak bir şehir. Bulunduğu Valencia Özerk Bölgesi’nin başkenti de olan Valencia, Romalılar tarafından kurulmuş. Berberiler, Endülüs Arapları ve Aragonların hakimiyetinde kalmış; dolayısıyla çok zengin bir kültüre sahip. 1800’lü yılların sonuna doğru özerklik kazanan şehir, zenginleşerek ve gelişerek İspanya’nın hem kültürel, hem de ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biri olmuş. Şimdi Valencia’yı gezmeye başlayabiliriz. Gezmeye şehrin en önemli meydanı olan Plaça de l’Ajuntament’tan başlayın. Bu meydanda, belediye binası, tarihi bir sinema olan La Filmoteca ve pek çok bar ve restoran bulunuyor. Bunun dışında Plaça de la Reina ve Plaça de la Verge de, şehrin önemli meydanları arasında. Turia Bahçeleri ise, yeşile doyacağınız ve huzur bulacağınız bir park. Buraları gezmenin yanı sıra aşağıda sıralayacağım yerleri de mutlaka görün. Valencia Hükümeti’nin bulunduğu yer olan Palacio de la Generalitat; Rönesans dönemi stili ve altın süslemeli tavanlara sahip doğu etkilerinin bulunduğu bir yapı.

14. yüzyılda yapılan El Micalet adlı çan kulesi şehrin simgelerinden. La Lonja; Geç Gotik tarzıyla inşa edilen, sarmal kolonlarıyla dikkat çeken görkemli bir bina. 14. yüzyılda inşa edilen Torres de Serranos adlı görkemli kuleler, bugün denizcilik müzesi olarak hizmet veriyor. Şehirde ayrıca çok modern binalar da yer alıyor, bu binaları da görmenizde fayda var.

Havaların ısınmaya başladığı Valencia’da çok güzel plajlar var. Gün boyu bu plajlarda deniz ve güneşin tadını çıkarıp akşam da restoranlarında İspanyol lezzetleriyle midenize bayram ettirebilirsiniz. Yemekten sonra ise sizi çok eğlenceli bar ve kulüpler bekliyor olacak…