Bir Zamanlar Çukurova

ATV’nin yeni dönem dizisi Bir Zamanlar Çukurova’nın çekildiği Adana’daki konak, 1970’lerin dekorasyon anlayışına göre tasarlanmış. Gösterişli ürünleriyle; NG Kütahya Seramik o yılları yansıtan vintage seramikleri ile konaktaki yerini çoktan almış. Biz de, 70’li yıllara gönderme yapan dizinin heyecan verici hikâyesinin izini sürdük.

Adana’nın bereketli topraklarının adresi Çukurova’da göz alabildiğine uzanan yeşil tarlaların arasındaki üç katlı konağı ziyaret ettik bu ay. Her açıdan bizleri 1970’lere taşıyan bir zaman tüneline girdiğimiz ihtişamlı konakta yapımcılığını TİMS&B Productions’ın üstlendiği, Kütahya Porselen’in de sponsor olduğu ATV’nin dev prodüksiyonlu dönem dizisi  Bir Zamanlar Çukurova’nın çekimleri gerçekleştiriliyor.

Dizi çekimi için inşa edilen konağın yapımı sekiz ay sürmüş. Görkemli geçmişe sahip bir aileyi anlatan senaryoda, ev sahibesi Hünkar Yaman ve oğlu Demir’in yaşadığı konağa geniş merdivenlerinden üst katlarına geçilen davetkâr bir girişten geçiliyor. Yüksek tavanı ahşap kirişlerle bölünen girişin zemini ise sıcak Adana iklimine serin bir yanıt veren desenli seramik karolar ile kaplanmış. Girişin bir bölümü gelen konukların kabul öncesi soluklandığı oturma bölümüne ayrılmış. Bu katta bir kapısı bahçeye açılan ada planlı, duvarlarında tabaklar dizili rafların asılı olduğu büyük bir mutfak yer alıyor. Kebaptan lahmacuna, şalgamdan, künefeye acıyla tatlının güçlü tatlarda buluştuğu Adana mutfağının, beyaz eşyaları ise güçlü ocaklar, geniş buzdolabı ve dönemin vazgeçilmez tel dolaplarıyla tamamlanıyor. Girişten bir koridor, mutfaktan ise bir ara koridor ile konağın uzun dikdörtgen masalı  yemek odasının da içinde bulunduğu şömineli salonuna geçiliyor. Şöminenin iki yanındaki yüksek pencereler bordo kalın kadife perdeler ile giydirilmiş.