Siyasetin Karakutusu

O Türk siyasetinin kara kutusu. Anadolu’da da bir pop star gibi. Çok sevilip sayılıyor. Çünkü kendi deyişiyle 90+3 halkın arasında. Gazeteciliğin duayenlerinden Yavuz Donat, siyasi öngörülerinin her daim doğru çıkmasıyla tanınıyor. Haberleriyle de iddialı. Öyle ki, Demirel Zincirbozan’a gönderileceğini; Erbakan da 28 Şubat’ın olacağını ondan öğrenmiş.

Turkuvaz Kitap’tan çıkan “Off The Record “da bir başka kıdemli Ankara gazetecisi Şebnem Bursalı sordu, Yavuz Donat anlattı. Yakın dönem siyasi tarihimizin perde arkasının yer aldığı kitapta Menderes’ten Demirel’e, Özal’dan Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan’a kadar siyasiler hakkında bilmediğimiz birçok şeyi öğreniyoruz… Donat ve Bursalı ile bir araya geldik.

İnsanların Yavuz Donat’a duyduğu sevgiyi Erzurum’da canlı kanlı görmüştüm. Abartmıyorum Tarkan’a gösterilen sevgi selinin bir benzeri ona gösteriliyordu. Anadolu’da Yavuz Donat deyince emin olun tüm kapılar açılır önünüzde. Bunun sebebi üstadın yıllardır halkla kurduğu ilişki. O her daim halkın arasında. Türkiye’yi kaç kere turlamıştır kendi bile bilemiyor. Bunun için halkın nabzını tutabilen ender gazetecilerden biridir. Siyasiler dâhil herkes onun yazdıklarından öğrenir halkın ne düşündüğünü. Ama bu onun bir yönü… Diğer yönden gazeteci tabiriyle iyi haber patlatır. Mesela Türkiye 28 Şubat’ı, Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanı olacağını ondan öğrendi. Demirel 12 Eylül sonrasında Zincirbozan’a gönderileceğini yine ondan öğrendi. Ya hep doğru çıkan siyasi öngörüleri… Siyasi arenada neler oluyor, seçim zamanlarında kim kazanacak kim kaybedecek Yavuz Donat’ı okuyun öğrenirsiniz. ‘Gazeteci milletinin’ duayenlerinden Yavuz Donat, hepimizin Yavuz Abi’si yıllar içinde tanık olduklarını, anılarını, siyasi liderlerle kurduğu dostlukları bir başka kıdemli Ankara gazetecisi, atv’nin Ankara temsilcisi Şebnem Bursalı’ya “Off The Record” adlı kitapta anlattı. Turkuvaz Kitap etiketiyle çıkan ve okurla buluşan kitapta neler yok ki… İsmet İnönü’den Adnan Menderes’e, Demirel’den Özal’a, Erbakan’dan Recep Tayyip Erdoğan’a siyasi kişiliklere ilişkin bilmediğimiz tanıklıklar ve siyasi tarihimizin perde arkası… Mesela küçük bir örnek 12 Eylül sabahı askerler gelip Süleyman Demirel’i Hamzakoy’a sürgüne götürürken Demirel günlüğüne “Su testisi su yolunda kırılır” yazmış… Kitabın üzerindeki mürekkep kurumadan soluğu Ankara’da aldık. Yavuz Abi ve Şebnem Bursalı ile konuştuk.

Yavuz Abi, gazeteci ile siyasetçi arasındaki ilişki nerede başlamalı nerede bitmeli?

Magazin muhabiriyle star, doktor ile hasta arasındaki ilişki nerede başlayıp bitiyorsa gazeteciyle siyasetçi arasındaki ilişki de orada başlar ve biter. Etik diye bir şey vardır bu ilişkilerde. Yani gazeteci, siyasetçiyle de askerle de polisle de dost olur. Ama bu dostluk karşılıklı güven, saygı ve sevgi içerisinde olur. Siyasetçi benim işime karışmaz ben de onun işine karışmam. Birbirimizden bir beklentimiz yoktur. Kendini koruyabildiğin, mesleğine saygıyı sürdürebildiğin sürece bir sorun olmaz. Bu konuda hesap verebileceğin tek şey insanın vicdanıdır…

No Comments Yet

Comments are closed