Podyumlardaki Melek Zeynep Kartal

Modayı, tasarımı, üretimi bir bütün olarak gören Zeynep Kartal, yaşadığı ülke İngiltere’de Türkiye’yi temsil ediyor.

“Gerçekten başarmak istiyordum, çünkü hem bu işi çok iyi biliyorum, hem de işimden de önce amacım bir Türk olarak orada başarılı olmaktı,” diyen Zeynep Kartal yaşadığı coğrafyanın kaderini değiştirdiğini düşünüyor. Kartal’ın Türkiye’den İngiltere’ye uzanan gurur verici yolculuğuna kulak veriyoruz.

Kendinizden bahsedebilir misiniz?

30 yıldır moda sektörünün içerisindeyim. Kariyerim global bir markanın tasarımcısı olmakla başladı. Eşimin işi dolayısıyla İngiltere’ye taşındık ve burada Zeynep Kartal markası köklendi. Son 15 yıldan beri Türkiye ve İngiltere arasında mekik dokuyorum diyebilirim. Moda tasarımcısı olmamın yanı sıra aynı zamanda anneyim. 16 yaşında Berke ve Emre adında ikizlerim var. Kariyerime başladığım ilk günden bu yana işime büyük bir tutkuyla bağlıyım. Aslında işine tutkuyla bağlı bir anneyim desem daha doğru olur.

Modaya olan ilginizi, yeteneğinizi nasıl fark ettiniz?

Bir şeyler üretme aşkı küçük yaşlarımdan itibaren içimdeydi. İpler, renkler, kumaşlar ilgimi çekerdi. Aslında 9-10 yaşlarımda kendime bir etek tasarladım. Ardından arkadaşlarıma kıyafetler tasarlamaya başladım. Lise yıllarına gelince modadan kopamayacağımı anladım. Liseden sonra eğitim hayatımı buna göre şekillendirdim.

Yaptıklarınızı görüp, dikmenizi isteyenler mi oluyordu?

Evet çok… Gidip araba güderisinden kendime montlar dikiyordum. Herkes de çok beğeniyordu. Sonra kumaşı bulamıyor, araba pazarlarında onu arıyordum. Hatta o zaman bir kaç arkadaşıma benzer montlardan tasarlamıştım.

Başka bir iş yaptınız mı? Belli bir konuda eğitim aldınız mı?

Lise bittikten sonra Bursa’da özel sanat okulu FMS’e gittim, iki yıl eğitim aldım ve onu bitirdim. Sonra Bursa’da global bir markanın tasarımcısı olarak işe başladım. Kısa süre sonra da yönetici pozisyonuna geçtim. Her zaman bir işe başlamadan önce A’dan Z’ye her sürecini görmek ve deneyimlemek isterim. İngiltere’deki ilk koleksiyonumu baştan aşağıya her şeyiyle kimseden herhangi bir yardım almadan tasarladım. Bu işe başladığımda yanımda bana yardımcı olacak kimsem yoktu.

Orada kaç yıl çalıştınız?

Bu işi İngiltere’ye taşınmadan önce 19 yıl yaptım. Orada 10 yıl çalıştıktan sonra Kırcılar’dan teklif geldi. Kırcılar Deri ve Tekstil’in sahibi Mustafa Kırcı ile beraber çalıştım. Tasarımdan, imalata ve ihracata varıncaya kadar farklı pozisyonlarda görev aldım. Böylelikle işimin her safhasını öğrenme şansım oldu.

Kendi işinizi kurma fikri nasıl doğdu?

Türkiye’deyken böyle bir fikrim yoktu. Eşimin işi nedeniyle gittik İngiltere’ye. Eşim bir Amerikan firmasında çalışıyordu. Ben de bu süreçte zamanı değerlendireyim, İngiltere’deki modayı tanıyayım diye orada üç yıl tekrar moda tasarımı okudum. Sonra görevimiz uzadı ve biz kalıcı olduk İngiltere’de. İşime tutkuyla bağlı olmanın yanı sıra bir Türk olarak orada gerçekten başarmak istiyordum. Türkiye’ye dönmek istedim. “Ben ülkeme geri döneceğim, zaten ülkemi çok seviyorum dedim”, eşim de burada işimi kurmam için beni cesaretlendirdi. Bu işin mimarı benim eşim oldu aslında. Onun bana, benim olan inancım ile markamı hayata geçirdim.

Markanıza ‘Zeynep Kartal’ ismini verdiniz ama soyadınız Özçelik. Bu karara nasıl vardınız?

Asıl soyadım Özçelik… Kartal ise kızlık soyadım. İngiltere’ye taşındığımız zaman şöyle bir şansım oldu. Eşim ünlülerin oturduğu yerden ev tuttuğu için bir anda hepsi çok yakın arkadaşım oldu. Çocukların anneleriyle okul bahçesinde karşılaşıyor, arkadaş oluyoruz. Helen adında bir arkadaşım vardı. Ona kendi markamı oluşturma fikrinden bahsettim. Markama ZKartal adını koymayı düşünmüyordum, Zeynep Kartal’ı çoktan unutmuştum, evlenmiş Özçelik olmuştum artık. Helen “Yok, bu değil, o değil, adın Zeynep Özçelik olsun. Özçelik söyleyemezler diye, bir de karakteristik bulmadım,” dedi. “What is your maiden name,” dediğinde, ben de “Kartal” dedim.

“Zeynep Kartal, evet kesinlikle Zeynep Kartal olmalı” dedi. Kartel gibi, tekeli elde tutmak gibi güçlü dedi. Eşim bana marka kurmamda destek oluyor, markanın Zeynep Kartal adını almasını nasıl karşılar diye düşündüm. Ama eşim de aynı fikirdeydi, markanın adı Zeynep Kartal oldu.

Yorum Bulunmuyor

Yorumlar Kapalı