Maskesiz Yüzler “Gelecek Birlikte Mümkün” Sergisi

Galeriye Gözat 3 Fotoğraf

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli’nin “Maskesiz Yüzler’’ koleksiyonunda yer alan ve geri dönüştürülebilir malzemelerle hazırlanan eserlerinden oluşan “Gelecek Birlikte Mümkün’’ adlı sergisi NG Enjoy’da açıldı.

Sema Güral Sürmeli’nin bedensiz kadın ve erkek yüz formlarından oluşan
“Maskesiz Yüzler” koleksiyonunda yer alan ve ekolojik sürdürülebilirliğe dikkat çeken eserlerinden oluşan “Gelecek Birlikte Mümkün” adlı sergisi, NG Enjoy’da gerçekleşen açılışla sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına Gülsüm Güral, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Güral, Kütahya Porselen Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Berna Erbilek, seramik sanatçısı ve akademisyen Kemal Uludağ, endüstriyel tasarımcı ve akademisyen Füsun Curaoğlu, endüstriyel tasarımcı Kunter Şekercioğlu, endüstriyel tasarımcı ve akademisyen Çiğdem Kaya, endüstriyel tasarımcı Yiğit Özer, akademisyen Mutlu Kaya, seramik sanatçısı Ayşegül Türedi Özen, Action Painting Sanatçısı Kim Yong Moon, akademisyen ve seramik sanatçısı Oya Aşan Yüksel ve Hande Kazanova katıldı.

Tüm eserler geri dönüşüme uygun atıklarla hazırlandı

Sergideki eserler, dört ayda 31,4 ton çelik, 8,4 ton alüminyum ve 320 kg plastik türevi atığı geri dönüşüme gönderen, porselen ve seramik kalıpların üretildiği NG Makine’den temin edilen atıklarla oluşturuldu. Geri dönüşüme uygun atıklara farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak birer sanat eserine dönüştüren, eserlerinde cinsiyet fark etmeksizin bir arada yaşayan bireylerin, hem sosyal hayatta hem de iş hayatında “biz” olabilmesinin önemine dikkat çeken Sürmeli: “Maskeleri yaparken ben çok etkilendim ve duygulandım. Çünkü atık olarak gördüğümüz şeyler bizim vazgeçeceğimiz şeyler değil. Onları doğru yerlerde doğru şekilde kullanabilirsek bazen bir sanat eseri olur. Bazen de görmezden geliriz, geri dönüşüme gider. Bunların her birini yorumlamaya çalıştım’’ dedi.

Yorum Bulunmuyor

Yorumlar Kapalı