Herşey Çocuklar İçin

Televizyonların sevilen yüzü Ceyda Düvenci ve iletişim sektörünün tecrübeli ismi Aslı Cüreklibatır, çocukların ve ebeveynlerinin duygularını temel alan, çok özel bir platformun müjdesini veriyorlar.

Taş Kağıt Makas Duygu Atölyesi,  televizyon ve sinema dünyasının ünlü ismi Ceyda  Düvenci ve tecrübeli bir iletişimci olan Aslı Cüreklibatır’ın bir ortak projesi. Düvenci’nin  değimiyle ‘Duygularını bilen, duygularını ifade eden çocuklar ve duygularını ifade ettiğinde onlara doğru karşılıklar verebilen, anne babaların buluştuğu’ ortak bir platform burası.  Çalışmalarını yürüttüğünüz projenin hem sosyal medya paylaşımları hem de iletişim şekliyle çok başarılı olduğunu düşünüyorum. ‘Taş, kağıt makas’ nasıl doğdu?

CEYDA DÜVENCİ Taş Kağıt Makas Duygu Atölyesi, benim yıllardır zaten hayalini kurduğum bir oluşumdu. Duygularını bilen, duygularını ifade eden çocuklar ve duygularını ifade ettiğinde onlara doğru karşılıklar verebilen, aynı zamanda kendi duygularını bilen anne babaların etrafımızda olması benim için çok heyecan vericiydi. Çünkü son zamanlarda okuduğumuz şiddet haberleri, akran zorbalığının çoğalması, bunların hepsinin aslında evde kendini ifade edemeyen ya da ifade ettiği zaman doğru cevabı alamayan çocukların dışavurumları olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden de, ‘Evet şimdi zamanı’ dediğim noktada da yol arkadaşım olarak Aslı’dan başkasını düşünemezdim. Aslı benim kız kardeşim gibi ve ona her konuda güvenebilirim, birlikte çok güzel yol alırız diye inandım, onu görür görmez hemen dedim ki, ‘Evet yol arkadaşım aslında yanımda duruyor.’ Aslı’ya bahsettiğimde, o da koşulsuz hemenkabul etti  rtaklığımızı. Evet, pandemi süreci bizim için çok zordu en başta, çünkü aslında yola çıkış noktamız bu değildi ve çok da güzel bir başlangıç yapmıştık ama pandemi süreci ilekarşı karşıya kalınca aslında galiba bizi iyi hissettiren şey Ayşegül Aksak’tan aldığımız işletme koçluğu oldu. Bu süreçte öğrenci olduk ve işletmemizi nasıl değiştirip dönüştürebileceğimizi, neler yapabileceğimizi, işletme koçumuz Ayşegül’den öğrendik. Biz de öğrendiğimiz şeyleri Taş Kağıt Makas Duygu Atölyemizde gerçekten çokgüzel uyguladık, çok keyifli gidiyor her şey ve açıkçası çok mutluyuz.

ASLI CÜREKLİBATIR Ceyda’nın hep yapmayı düşündüğü ve bizlerle paylaştığı bir projeydi aslında, eğitimlerini aldığı konularda içerik oluşturmak ve çevresindeki çok değerli uzmanların varlığı Taş Kağıt Makas Duygu Atölyesi’nin temelini oluşturdu; sonrasında bizim dostluğumuz, Ceyda’ya ve düşüncelerine inanmam bir de kendimize özel yeteneklerimizin birleşmesiyle atölyemizi kurmuş olduk.

Çocuklar ile ilgili bu tür projeleri hayata geçirirken anne olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor musunuz?

CEYDA DÜVENCİ Kesinlikle Taş Kağıt Makas Duygu atölyesi için yaptığımız yolculukta anne olmamızın her anlamda çok büyük faydasını görüyoruz. Hem velilerimizi anlamak adına, hem çocukları anlamak adına… Ama bir yandan da kendi anneliğimiz de çok gelişiyor. Eğitim veren bütün eğitmenlerin tabii ki atölyelerine dahil olduğumuz  için aslında benim de anneliğimin de gerçekten çok farklılaştı diye düşünüyorum açıkçası. Aslı’nında başka bir yolculuk yaptığını  düşünüyorum her atölye sayesinde. Taş Kağıt Makas Duygu Atölyesi bu anlamda bizim de anneliğimize çokşey kattı her anneye kattığı gibi. O kadar kıymetli uzmanlarla bir aradayız ki, değişip dönüşmemek daha iyi gitmemek diye bir şey söz konusu olamaz gerçekten. Her atölyenin sonunda öğrendiğimiz kıymetli bilgilerle yola devam ediyoruz. Dolayısıyla da anne olmamızın yararı çok büyük, anneliğimize de çok büyük faydası oldu ve olmaya da devam edecek.