Türk Kahvesi Amerika Sokaklarında Tanıtıldı

Kütahya Porselen’in altın sponsorluğunda gerçekleşen Gezici Türk Kahvesi Evi (Turkish Coffee Truck) projesi kapsamında, eylül ayı boyunca New York’un yanı sıra New Jersey, Maryland, Virginia eyaletleri ve Washington D.C’de Türk kahvesi Amerikalıların beğenisine sunuldu.

Proje Direktörü Gizem Şalcıgil White, dünyanın ilk kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesinin bilinirliğinin artırılması ve kahve sohbetleri ile toplumlar arası kültürel diyaloglar kurulması amacıyla turneye başladıklarını belirtti. “Gezici Türk Kahvesi Evi” turnesinde, Micro Art Sanatçısı Hasan Kale de telve ile icra ettiği kültürel sunumlarda bulundu.

Ayrıca, Gastronomi Uzmanı Cenk Girginol, Akademisyen Göknur Akçadağ ve Yazar Ahmet Şerif İzgören’in katıldığı turnede eğlenceli gösteriler ve Türk kahvesi workshopları yer aldı.

Kahve sunumları Kütahya Porselen’in özel serileriyle yapılırken, Amerikalılar tarafından en çok ilgiyi ‘‘Hasan Kale ile Kahve Zamanı’’ isimli koleksiyon gördü. Geçtiğimiz sene bir ilke imza atarak ortak bir projede yer alan Micro Art Sanatçısı Hasan Kale ve Kütahya Porselen, bu özel koleksiyon ile tarihi Galata Kulesi’nden, İstanbul’un muazzam camilerine, muhteşem boğaz manzarasından, gökyüzünde uçan martı figürlerine kadar İstanbul’un kendine özgü detayları ve güzelliğini fincanla buluşturdu.