Nafi Güral Eğitim Vakfı, Hayallere Işık Tuttu

Nafi Güral Eğitim Vakfı, Bahattin Çini Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerine, “En büyük hayaliniz nedir?” diye sordu. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar hayallerini resmederek bu sorunun cevabını verdiler.

Bahattin Çini Özel Eğitim Merkezi Okulu’nda ‘’Hayallerini Çiz’’ isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen 23 Nisan törenine Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya İl Jandarma Alay Komutanı Tayfun Dündar, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, NGEV Başkanı Gülsüm Güral, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı. 85 özel öğrencinin hayallerini resmettiği çalışmalar, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Bahattin Çini Özel Eğitim Merkezi Okulu’nda sergilendi.

Aynı zamanda bu hayallerin 14’ünün kartpostallara basılarak satışa sunulması, bu satışlardan elde edilecek gelirlerin yine çocukların adına değerlendirilmesi hedefleniyor.

SEMA GÜRAL SÜRMELİ: “HAYALLERİN KİMİNDE ÇOK AĞLADIK, KİMİNDE ÇOK GÜLDÜK”

Gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, “Önce kendimden yola çıktım, hayalim ne olabilir? Hayalim; çocuklarımızı ve onların annelerini, babalarını mutlu etmek olabilir diye düşündüm. Bu hayalimi kardeşlerimle, çalışma arkadaşlarımla paylaştım ve bugün gördüğünüz muhteşem organizasyonun temellerinin tohumlarını atmış olduk. Bu projede bizlere canı gönülden tüm imkânlarını seferber eden, destek olan herkese ve çıktığım her yolda bana destek olan anneme, babama, kardeşlerime, hocalarıma sonsuz teşekkür ederim.
Bu projeyi ortaya koyduğumuzda istedik ki hayallere ışık tutalım, yol olalım. Hayaller öylesine güzel, anlamlı ve bizi içine alan hayallerdi ki, kiminde çok güldük, kiminde çok ağladık. Bazıları gerçekleştirebileceğimiz hayallerdi, bazıları ise çok manevi hayallerdi’’ dedi.

“TEK HAYALİ MUTLU OLMAKTI”

Bir öğrencinin hayalinden çok etkilendiğini belirten Sürmeli, sözlerini şöyle sonlandırdı: ‘’Bir kızımız mutlu olmak istiyorum demişti, tek hayali buydu. Umut ediyorum ki onun hayali gölgesinde biz herkesin yüreğine dokunabilmişizdir. Herkesi bir parçada olsa mutlu edebilmişizdir. Bu mutluluk yolcuğunda bana ve çalışma arkadaşlarıma rehberlik eden, yardımcı olan, elimizden tutan, yüreğini, bütün imkânlarını ortaya koyan protokol üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız, iyi ki bizimle berabersiniz. Sayenizde birçok çocuğumuzun hayalini gerçekleştirebilmek, hatta hayalden öte gerçekmiş gibi yaşatabilmek adına bize çok büyük destek oldunuz. Hepiniz iyi ki varsınız.’’

VALİ ÖMER TORAMAN: “ÇOCUKLARIMIZ HAYATIN HER ALANINDA KENDİLERİNE YER BULMAK İSTİYORLAR’’

Vali Dr. Ömer Toraman ise yaptığı konuşmada, “Türk eğitim sistemini dar kalıplara, dar alanlara hapsetmemek gerekiyor. İhtiyacı olan herkese ihtiyaç duyduğu eğitimi vermek, kişisel ve sosyal anlamda katkı sağlamak bizim temel gayemiz. Şu anda içinde bulunduğumuz okulda dâhil olmak üzere ülkemizin her tarafında özel eğitime ihtiyaç duyan özel çocuklarımıza katkı vermek, onların gelişimini sağlamak, bütün bir gayretleriyle onlar için çabalayan öğretmenlerimiz ve kardeşlerimiz var. Ümit ediyoruz ki bu eğitim yuvalarının sayıları gün geçtikçe artar. Derslik, spor salonları ve birçok alanda maddi ve manevi destek veren pek çok hayırseverimiz var. İlimizde de bunun pek çok örneğini görüyoruz. Bu manada özellikle Nafi Güral ailesine ve Nafi Güral Eğitim Vakfı’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Vali Toraman, öğrencilerin el sanatları öğretmeni rehberliğinde hazırladığı tabloyu programın sonunda Sema Güral Sürmeli’ye takdim etti.