19. Afyonkarahisar Caz Festivali Nefes Kesti

Anadolu’nun en uzun soluklu müzik festivali olma özelliğini taşıyan Afyonkarahisar Caz Festivali, 1-5 Mayıs tarihleri arasında, NG Afyon Otel’de gerçekleşti.

Genel sanat yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, Şef Kemal Günüç’ün açılış konseriyle başladı. Caz Festivali, 5 Mayıs’ta Peygamberler Şehri Göbeklitepe’ye dikkat çekmek amacıyla Kemal Günüç tarafından sahnelenen görsel ve müzikal yolcukla son buldu. NG Afyon Otel’de 5 gün süren Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir programla müzik severlerin karşısındaydı. Afyonkarahisar Caz Festivali’nin açılışını, Ankara Büyükşehir Big Band Kent Orkestrası Şef Kemal Günüç eşliğinde, solist Çekya Barbora Sediva gerçekleştirdi. Ankara Büyükşehir Big Band Kent Orkestrası, çağdaş çok sesli müzik yapıtları ile pop ve caz türlerine ait özgün örnekleri de konserlerinde seslendirdi.

ASPM, Prague Big Band, Kontraband ve Los Quemados gibi önemli gruplar ile beraber Avrupa’nın birçok yerinde konserler veren Bas Gitarist Filip Spaleny ile piyanist Jan Uvira tarafından kurulan Taş Han ile caz festivalinin ikinci günü başladı. Eylem Çalı ve Big Band orkestrası ‘Sucuk Ekmek Caz’ diyerek hız kesmeden ikinci günü doruklara taşıdı.

Çek Cumhuriyeti’nin aktris ve önemli sanatçılarından olan Barbora Sediva ve popüler The Gray Band orkestrası, festival programında funk, pop ve caz eserleri seslendirdi.
Festivalin dördüncü gününde klasikten caza uzanan bir yolculuğa çıkıldı. Önemli Tambur sanatçısı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana Devlet Senfoni Orkestrası Şefi sayın Orhan Şallıel aynı sahneyi paylaştı.
Kapanış gününde Peygamberler Şehri ‘Göbeklitepe’ye dikkat çekmek amacıyla Şef Kemal Günüç tarafından sahnelenen görsel ve müzikal yolcukla festival son buldu.

İki Şehrin Bitmeyen Hikâyesi: Prag-Afyon Müzik Dostluğu

Prag – Afyon şehirleri arasındaki müzik dostluğunun 14. yılının kutlandığı festival, muhteşem performanslara tanıklık etti. Prag şehri ve birbirinden değerli Çek müzisyenleriyle gerçekleşen bu sanatsal dostluk dünyada da örneğine sık rastlanmayan bir istikrarla kesintisiz olarak Afyonkarahisar’da devam ediyor.

Festivalin sürpriz isimleri Afyonlu çocuklarla buluştu

Afyonkarahisar Caz Festivali, müzik ziyafetinin dışında önemli isimlerin yer aldığı söyleşilere de imza attı. Aralarında Hülya Tunçağ, Metin Celal, Orhan Cem Çetin, Hasan Uçarsu, Faruk Şuyun, Yalvaç Ural, Ali Yılmaz, Regaip Minareci, Ahmet Örs, Dudu Kırdı İncedere, Nadir Ede, Orhan Şallıel, Murat Beşer ve Levent Öget gibi ünlü sanatçı, yazar ve gazetecilerden oluşan bir grup, Afyonkarahisar’da ilköğretim okullarını ziyaret ederek öğrencilerle biraraya geldi. Müzik, sinema, edebiyat, resim ve fotoğraf gibi sanatın her dalı üzerine söyleşiler gerçekleştirildi.