Mutluluk, Huzur ve Özgürlüğün Ülkesi Sri Lanka

“Büyülü Fotoğraflar”, “Doğanın Ortasında”, “Yemyeşil” Gibi Anlatımları Fütursuzca Kullanmamayı Öğrendim Bu Seyahatte. Mutlu Ve Özgür Bir Ülkeye Sahip Olmanın Ağır Bir Bedeli Olduğunu Ve Geçmişi Geçmişte Bırakmanın İnsanı Mutlu Edeceğini de… Hint Okyanusu’nun Gözyaşı Damlası Srı Lanka, İşte Tam da Bunu Yapıyor! İç Savaşın  Bedeninde Açtığı Yaraları Sararak Yüzünü Geleceğe Dönüyor Ve Yeryüzünün Keşfedilmemiş Cennetini Arayanlara “Ben Buradayım,” Diyor.

TURİST OLMANIN en tipik yanı da bu değil midir? Yeni gittiğin şehri mutlaka başka bir yere benzetmek… Zihnindeki görüntü, tat ve kokuların yeni görüntülerle kesiştiği bir bölge varsa, onu hemen canlandırmak… Maldivlerin başkenti Male’de uçağın içinde beklediğimiz bir saati de sayarsak, yaklaşık 10 saat süren yolculuğun sonunda ayak  bastığım ülkeyi hiçbir yere benzetemiyorum. Hakkında bildiğim şeyler sınırlı; yıllarca  İngiliz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüş, sonrasında etnik grupların taraf olduğu bir iç savaşın ortasında yaşamaya mahkum kalmış, Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesi; eski adı, Seylan. Daha da eskisi Serendip. Hani şu Bin Bir Gece Masalları’nda Sinbad’ın teknesiyle sürüklendiği yüksek dağlarla çevrili ılıman ada… Bugünkü yönetim şekli demokratik sosyalist cumhuriyet. Rehberimiz Sri Lankalıların 70 bin kayıp verdikleri iç savaştan söz açılmasından hiç hoşlanmadıklarını özellikle belirtiyorlar. Ülkenin en önemli etnik azınlığı Tamiller ile yaşanan ve 29 yıl süren iç savaştan büyük bir ders çıkarmışlar. İç savaşın 2009 yılında son bulması ile yüzlerini geleceğe dönmüşler. Bu konuda kesinlikle konuşmuyor, tartışmıyor, yazıp çizmiyorlar. Yüzyıllar boyunca Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizler ile iç içe yaşayan halk, farklı dinlere mensup ve farklı diller konuşuyor olsa da artık sadece kendisi ve geleceği ile ilgili. Yeni hükümet turizm yatırımlarını hızlandırıyor, otobanlar hızla ülkeyi kuşatıyor. Bu büyülü ülke artık en gözde seyahat rotalarından biri. Ama hala birçoğumuz için keşfedilmemiş bir cennet. Her yıl sıra dışı destinasyonlar seçerek bir grup gazeteci ile keşif gezileri düzenleyen Türkiye’nin ilk elektronik şans oyunları platformu bilyoner. com’un bu yılki tercihinin burası olmasına da bu açıdan bakarsak, şaşırmamak gerekiyor. Çünkü Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın güneyinde uzanan ve yüzde 80’i yeşil alan olan bu şaşaalı doğa parçası (kara parçası diyemiyor insan) gerçekten de sıra dışı ve büyüleyici sıfatlarını hak ediyor. 2015 yılında ülkeyi ziyaret eden turist sayısının 1,5 milyon LANKA Nuwara Eliya’daki çay tarlaları olması da bu gelişmeyi doğruluyor.

Sri Lanka denince…

  • Seylan, dolayısıyla çay geliyor aklımıza. Ülkede en çok tüketilen çay markalarından biri, Dilmah. Çayları sert olduğundan ve İngiliz geleneğinden ötürü süt ile tüketiyorlar.
  • Köri günün üç öğününün de vazgeçilmez malzemesi. Ülke tam bir baharat cenneti! Tarçın, karabiber, küçük Hindistan cevizi, karanfil, vanilya gözde baharatları…
  • Sri Lanka, değerli ve yarı değerli taşları ile ünlü. Geçtiğimiz ocak ayında dünyanın en büyük mavi safiri burada bulunmuş.
  • Ülkedeki Anuradhapura’nın Bodhi ağacı, kayıtlara geçen dünyanın en yaşlı ağacı.
  • Kriket ülkenin milli sporu. Sri Lanka’nın içinden 14 adet nehir geçiyor, bu nedenle kürek sporu da fazla rağbet görüyor.
  • Nemli olduğu söylense de ‘limonata’ diye tabir edebileceğimiz çok güzel bir hava hakimdi mart başında.
  • Otobanlar hızla ülke geneline yayılıyor. Ancak çoğu yol yapım aşamasında. Kara yoluyla altı saatte alacağınız Kandy-Colombo arasındaki mesafeyi deniz uçağı kullanarak 22 dakikaya indirebilirsiniz. Cinnamon Airs bizim tercih ettiğimiz hava yolu oldu.