Bengü İle Hodri Meydan

GENÇ SANATÇI BENGÜ, 2016 YILINA HIZLI BİR GİRİŞ YAPARAK YENİ ŞARKISINI
HAYRANLARI İLE BULUŞTURDU.

BENGÜ’NÜN bu yıl piyasaya çıkardığı ‘Hodri Meydan’ adlı şarkısı 2016’ya damgasını vuracak gibi gözüküyor. Onunla şarkısından, klipinden ve hayata bakışından konuştuk.

bengu-ng-40Yeni şarkınız ‘Hodri Meydan’ radyolarda sıkça çalıyor. Mesela ben yolda gelirken beş kez  duydum. Bunu duyduğuma çok memnun oldum. Sizden önce de bir radyoya konuktum ve onlarla da konuştuk. Eğer bu şarkı arabaların içinden bangır bangır duyuluyorsa, o iş olmuştur. Son albümle birlikte başka bir ivme kazandığınızı düşünüyorum. Bu durumun farkında mısınız?

Onu anlamıyorum. Dışarıya çıkıp tanıtım yaparken geri dönüşleri aldıkça farkına varıyorum. Ekipçe çok sık eleyip sık dokuyoruz. Şarkıyı teslim ettikten sonra gerisi sizlere kalıyor. Son albümde özellikle… “Bengü iyi bir şarkıcı, iyi bir müzisyen, iyi bir konser sanatçısı,” ya da “Yerini sağlamlaştırdı,” gibi yorumlar geldi. Bunları ben de hissetmeye başladım.

Yıllardır sizi tanıyorum ve hiç değişmediniz. Var mı bunun bir sırrı?

Ailem olabilir, kendini bilmek olabilir, yanımdaki insanların yıllardır aynı kişiler olması ve  benimle benzer karakteri taşıması diyebilirim. Şöhret denilen şey bana sürreal geliyor. Ayda bir İzmir’e gidip, büyüdüğüm odada zaman geçiriyorum. Aklımı kaçırmamak için! Başarı arttıkça birçok gence örnek teşkil etmem gerekiyor. Her attığım adıma dikkat etmek zorundayım. Büyük de bir yük var üstümde. Şımarmak için değil, ekstra dikkat etmek durumundayım. Lisedeki dostlarımdan kopmadan dengeliyorum. Böyle yaşamayı seviyorum. Sahneye çıktığım zaman bambaşka bir kadın oluyorum.

Nasıl bir kadın oluyorsunuz?

“Hodri meydan,” diyen kadın işte. Orada ben de anlamıyorum ne oluyor. Nefes almadan devam ediyorum. O bir aşk. Bu işi aşkla yapan insan ayakta kalır. Gerisi zor. Benim geldiğim ekol de öyle. Ben Kenan Doğulu’nun öğrencisiyim. Onunla da bağım hiç kopmadı. Hala fikrini alıyorum.

Öncesinde görsellik odaklı bir çalışma vardı. Şarkılar bu kadar ön planda değildi…

Bunu başarmışız, ne güzel! Sonuçlar da bunu gösteriyor. Uzun bir yol bu aslında. Ufak yaşta bu işe başladığım için dinleyenlerle büyüdüm. İlk şarkımı söylediğimde 20 yaşındaydım. Şarkınla, mazinle ve duruşunla peşinden birilerini sürüklüyorsan bu işin bütününü yakalamışsın demektir. İlmek ilmek; müziğini, sesini bularak, hatta saç tarzını bile bularak geliyorsun. 15 senedir bu piyasanın içindeyim ama aynaya bakarken de “Bu benim saçım, bu benim stilim,” demiyorum. Bir de kadınlar 35’inde kendini buluyor sanırım. Şimdi kendi ruhumu, altın çağımı yaşıyorum, istediğim şeyi üretiyorum. Çok çalışıyorum, karşılığını da alıyorum.

Slow parçalar sesinize daha çok yakışıyor ama özellikle dikkat ediyorum. Hızlı parçalarda da sözler hep slow’lardaki gibi acılı, efkarlı.

‘Hodri Meydan’da da acı var. ‘Feveran’. ‘ Sahici’, ‘Yaralı’ desen, onlar da öyle. Hareketli parça da olsa ağlak bir tarafı var. Dinlediğin zaman acıyı, isyanı alıyorsun. Ben de sesimle onu verebiliyorum. O da yorumculuk kimliği. Her şarkıda bir tribe giriyor, karşındakini de o ruh haline sokuyorsan, iyi bir yorumcusun demektir. Bazen bütün şarkıları birbirine  benzetirsin ama yorum demek, dinlediğinde “Bunu Bengü söylüyor ve her şarkıda başka bir şey yapıyor,” dedirtebilmek…

bengu-ng-40-1Bazı isimlerin elinden çıkan şarkılar birbirine benziyor. Siz yapım sürecine ne kadar dahil oluyorsunuz?

Aranjör arkadaşlarım uzun yıllardır dostum; Mustafa Ceceli, Erhan Bayrak, Volga Tamöz… Onların hayatındaki dostluğumun dışında da beni bir şarkıda duyduklarında hemen söylerler. Birbirimizi iyi tanıdığımız için  müdahaleye çok da gerek kalmıyor. Belki mix… Mastering döneminde “Şunun sesini biraz açalım,” diyebiliyorum.

Klipte boks yapıyorsunuz. Klip yönetmeniniz Gülşen Aybaba olmasa olur muydu bu tip aksiyonlar?

Olmazdı. Bu tamamen iki senedir yakaladığımız dostluğun eseri. Çok yakın arkadaş olduk. Pijama partisi yaparken klip senaryosu düşünüyoruz. Şarkı bittiğinde başka bir şey yapmamız gerektiğini biliyorduk, çünkü insanlar Bengü’yü böyle bir aksiyon klibin de daha önce görmediler. ‘Hodri Meydan’ iddialı bir laf. Klipte aksiyon yapalım dedik. Ben dövüş dersleri aldım. Spor çalışmalarımı artırdım. Maça çıkar gibi hazırlandım. Çekimler uzun sürdü ama en iyi kliplerimin arasında yerini alır bence.

Birçok kişi aşk hayatınızı merak ediyor…

Abuk sabuk kararlar verip kendimi olmayacak insanlarla yoracağıma doğru insanı bekliyorum. Bekliyorum derken, o gelir beni bulur. Samimiyetle söyleyeyim, öyle bir ihtiyacım da yok. Ama her insan aşka ihtiyaç duyar. Tabii ki bir hayat arkadaşım olsun isterim. Ama şu an yok. Yok, yani ne yapayım? Ben evde Bengü dinlerken “Mutsuz mu acaba, ne bu şarkılar,” diyorum. “Kapıda Yalnızlığı” dinlediğimde ben de kendime acıdım. O kadar içli söylemişim ki… Belki de o şarkıları bu kadar güzel söyleyeyim diye mi yalnızım diye düşünüyorum…

Yorum Bulunmuyor

Yorumlar Kapalı