Geç Olsun Güç Olmasın: Dmitri Payet

Ev Sahibi Fransa’Yı Grup Aşamasında Sırtlayıp Götüren 29’Luk Payet, Futbol Oynayabilmeye Devam Edebilmek İçin Tezgahtarlık Bile Yapmıştı… Şimdi İse Avrupa’Nın En Gözde Yıldızlarından Biri.

EURO 2016 grup aşamasının şüphesiz en değerli oyuncularından birisi Dmitri Payet… Geçen yıl bu zamanlar Milli Takım’ın bırakın yıldızı olmayı, kadroya seçilebileceği bile şüphe götürebilirdi. Premier Lig’de tarihi bir sezon geçiren Leicester City’nin masal kahramanları ve Tottenham’ın İngiliz yeteneklerinin gölgesine tam olarak hakkı verilmemiş olabilir ama yılın oyuncusu adayı olacak kadar uçuk bir sezon geçirdi ve West Ham’da yaptıkları onu Euro 2016’da Fransa 11’ine taşıdı. Ardından yaptıkları ise sanırım onu sezon boyunca izleyenler için, hatta onun için bile bir adım ötesi demekti.

dimitri-payet

Takımının Romanya’yla oynadığı açılış maçında telaşla hücum ettiği dakikalarda muhteşem bir şut çıkardı. Sağ ayaklı oyuncu, 89. dakikada topu uzak köşe çatala gönderirken nispeten zayıf olan sol ayağını kullandı ve takımına 3 puanı getirdi. Gol sevinci ve oyundan çıkarken görülen gözyaşları ile kendi hikâyesinde bir sayfayı kapatıp yenisini açtı. ‘Bir yıl önce bana böyle olacak deseniz, size inanmazdım. Büyük stres vardı, büyük baskı altındaydım. Golden sonra duygusal olarak çözüldüm, her şey açığa çıktı.’ diyerek gözyaşlarını açıklayan oyuncu, dün akşam itibariyle büyük bütçeli kulüplerin dikkatini fazlasıyla çekmiş olmalı.

BILIC’IN PRENSİ OLDU
Geç olgunlaşmış bir oyuncu olan Payet, kariyeri Fransa Ligue 1’ın orta sıra takımlarının yetenekli oyuncusu olarak geçirdi. İyi performans gösterdiği her sezonun ardından transfer yaptı, bilhassa Lille’den Marseille’e sıçrayışı, 12 gol 12 asistlik harika sezon performansı sayesinde oldu. Bu çıkışıyla Fransa Milli Takımı’na düzenli olarak seçilir oldu ve bir başka üst düzey performans, 2014/15 sezonundaki yaptığı 16 asist, Payet’yi İngiltere Premier Lig’e taşıdı. Slaven Bilic yönetimindeki West Ham United, onun için 15 milyon Euro ödedi. Geçtiğimiz eylül ayında Payet’nin iki gol attığı Newcastle karşılaşması, oyuncu için adeta kariyer vitrini oldu. Bu maçın ardından hocası Bilic, ‘Harikulade bir oyun oynadı, ama bu beni şaşırtmadı. Dimitri’yi (Payet) uzun süredir tanıyorum. Geçen yıl onu Beşiktaş’a almak istemiştim ama mümkün değildi.’ diyerek Payet’ye kefil oluyordu. Oyuncusu onu yanıltmadı, Premier Lig’de sezonu en iyilerden biri olarak tamamladı.

TEZGAHTARLIK BİLE YAPTI
Daha öncesi ise çok daha ilginç. Fransa’nın denizaşırı topraklarından birinde, Madagaskar açıklarındaki Reunion’da doğan Dimitri Payet, topa olan yatkınlığı ile henüz okul çağına gelmeden adanın en iyi kulüplerinden birinde oynama fırsatı elde etti. 12 yaşına geldiğinde ise Reunion kulüpleri ile anlaşması olan Le Havre kulübü, Payet’yi seçti ve Fransa anakarasına götürdü. Fakat disiplinsiz davranışları nedeniyle dört yıl sonra doğduğu topraklara geri dönmek zorunda kaldı. Yeni bir şans geldiğinde ise artık elinde bursu yoktu, Fransa’da futbol oynamaya devam etmek için çalışması gerekiyordu. 18 yaşında Nantes altyapısında oynarken amatör futbolcu kontratını ek gelir ile desteklemeye çalıştı, bir giyim mağazasında tezgâhtarlık yaptı. Şimdi ise onun etiketi üzerinde 40 milyon Euro yazıyor; tabii kulübü West Ham, 29 yaşındaki yıldızını satmaya ikna olursa. Dünya futbolu bir yıldızı geç kazandı desek yeri. Geç olsun, güç olmasın.