Maison & Objet’de Yeni Lüks

MaIson&Objet fuarı bu yıl kapılarını “Excuse my French” temasıyla açtı. Fransız lüksünün, ihtişamının aynı zamanda çabasız şıklığının ön plana çıktığı şovda yeni lüksü araştırdık.

Tasarım ve dekorasyona dair tüm enstrümanların buluştuğu Maison&Objet fuarında bu yıl tam bir Fransız etkisi vardı. Trend Forum alanını “Excuse my French” temasına göre dekore eden fuarın gözlemcilerinden Nelly Rodi ajansı Tüketici Trendleri ve Öngörüleri Direktörü Vincent Grégoire, günümüzde her şeyin sıradanlaştığı dünyada insanların artık farklı olmak istediklerini belirtiyor. Sıkça duyduğumuz ‘French touch/Fransız dokunuşu’ ise yeni ve eski, ucuz ve pahalı, teknolojik ve artisanal, popüler ve elitist arasında bir uyum yaratma şekli. Fransız paradoksundan yola çıkan bu trend, bu karmaşık kimliği esprili bir şekilde ele alıyor. Fransa’yı düşündüğünüzde ilk akla gelenler vintage, eski moda, geçmişine bağlı, Barok mirasını taşıyan, ama aynı zamanda modern, fütüristik, çok dekoratif ve vizyoner. Tüm bu özellikleri nedeniyle trendlerin de ilgi alanına giriyor. Lüks markaların anavatanı olan Fransa tüm bu değerleri kendi içinde barındırıyor. Vincent  Grégoire yeni lüksün tanımını şöyle yapıyor; “Çabasız şıklık. Eğer bir şey pahalıysa, görmek zorunda değilsiniz. Ancak ucuzsa lüks görünmelidir. Bu yüzden yeni dalgada çok fazla altın rengi var. Altın renkli dallar, yapraklar… Çok ucuz ama çok güçlü bir görsel etkiye sahipler.Bu yüzden lüks, eğer ilginçse cazip, pahalı olduğu için değil,” ve ekliyor; “Lüks markaların müşterileriyle yakınlık kurmaları gerekiyor. Çok elitistler ve gerçeklerden çok uzaklar. Çin milenyumuna odaklanıyorlar. Lüks için bir sonraki adım, ayakların biraz daha yere basması ve daha duygusal olmak. Müşterileriyle aralarındaki bağı kaybediyorlar. Dolayısıyla, artık lüks daha mütevazı, daha sorumlu, daha akıllı, daha insani ve biraz daha yaratıcı olmak zorunda. En büyük kitleyi kaybediyorlar.”

“Yeni tanımıyla lüks artık daha mütevazı, daha sorumlu, daha akıllı, daha insani ve yaratıcı olmak zorunda” Vincent Grégoire

1. Kütahya Porselen Nanoceram koleksiyonu yenilikçi tasarımlarıyla fuarda büyük ilgi topladı, kutahyaporselen.com

2. Şeffaf kristalden üretilmiş ilk bisiklet olan Ciclotte Teckell’in bluetooth girişi de mevcut, ciclotte.com

3. Parrot Party koleksiyonundan ‘Parrot treasures’ ev mumlarının bergamot, fesleğen, kekik seçenekleri var, lladro.com

4. Lladró’nun Heritage serisinden el yapımı ‘Gondola in Venice’ biblo sınırlı sayıda üretilmiş, lladro.com

5. Tabaklanmış orijinal koyun derisinden salıncak Michèle Lievens tasarımı, shepherds-place.com

6. Canaletta cevizinden yapılmış ‘Infinity’ masa Porada’nın ikonik tasarımlarından biri, porada.it

7. Sıradışı tasarımlarıyla dikkat çeken Ibride’den Rachel Convers  tasarımı ‘Fleur Blanche’ tepsiler, ibride.fr

8. Sieger by Fürstenberg ‘Prometheus’ buz kovası ve bardağın iç kısmında 24 ayar altın kullanılmış, sieger-germany.com

9. Heritage’in ‘Belisario’ koleksiyonundaki yatak şıklığıyla göz dolduruyor, luxurylivinggroup.com

Devamı için tıklayınız