Erkek Modasının Mimarı

Damat, Tween ve D’S Damat MARKALARI İLE TANIDIĞIMIZ Süleyman Orakçıoğlu, Orka Tekstil’in kurucusu. Kendisiyle iş hayatını, motivasyon ipuçlarını ve kariyer hikayesini konuştuk.

DAMAT, TWEEN ve D’S Damat markalarının kurucusu ve sahibi Süleyman Orakçıoğlu, yükselen erkek modasının trend belirleyicilerinden biri diyebiliriz. Sadece ülke sınırları içinde değil yurtdışında da hızla büyüyen ve bilinirliği artan markalarını, yoğun iş temposu ve aile hayatıyla birlikte nasıl yürüyor ve aldığı birçok ödül kariyerini ne yönde etkiliyor sorularının cevabını kendisinden dinledik.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. İhtisas alanlarım, tekstil ve hazır giyim sektöründe konsept mağazacılığın kriterlerinin belirlenmesi, uygulanması ve dünya pazarındaki lokal davranış eğilimleri. Bu konular ile ilgili pek çok panelde uluslararası konuşmacı olarak yer alıyorum. 2001-2005 yılları arasında Kültür Üniversitesi’nde ve Işık Üniversitesi’nde moda marka yönetimi dersi verdim ve 2007 yılından beri Mimar Sinan Üniversitesi’nde marka yönetimi dersi veriyorum.

Kariyer hayatınıza nasıl başladınız?

Orka Tekstil Sanayi ve Turizm Ticaret A.Ş. 1986 yılında kuruldu. 2012 yılında Investcorp ile yaptığımız anlaşma sonucunda Orka Holding olarak yolumuza devam ettik ve büyümeye devam ediyoruz.

Yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?

Bizim yaptığımız işin birçok yönü var. Biz her zaman global bir marka olma hedefiyle ilerledik. Bu sebeple an itibariyle, tekstilin tüm süreçlerinin içinde faaliyet gösteriyoruz. Yani sadece mağazacılık ve perakende tarafında değil tasarım, üretim, markalaşma, markalı ihracatın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı perakende boyutunun da tüm süreçlerinde aktifiz.

Bolca ödüle sahip bir iş adamısınız. Bu durum kariyerinizi nasıl etkiliyor?

Yaptığım işi severek ve büyük bir şevkle yapıyorum ve bu bazı kurum ve kuruluşlar tarafından fark ediliyor. Bundan gurur duyuyorum fakat bu benim işime bakış açımı değiştirmiyor.