TİKAD “Sevgi Yolu” Kampanyası

Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) terör mağduru ailelere yardım etmek amacıyla başlattığı, “Sevgi Yolu” kampanyasının 29 Nisan Cumartesi tarihinde düzenlenen gala gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve eski Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

TİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri Sema Güral Sürmeli ve Hediye Güral Gür’ün de katıldığı Grand Tarabya Otel’de gerçekleştirilen yardım gecesinde, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve iş dünyasının önde gelen isimleri bir araya geldi.

Sevgi Yolu kampanyasına destek veren Emine Erdoğan, “Ülkemiz son 35 yılda 40 bin insanını teröre kurban verdi. Onların sevdiklerini geri getiremeyiz. Fakat acılarını dindirebiliriz” dedi.

Emine Erdoğan, dünyanın sevgi kıtlığı yaşadığı bir çağda, Sevgi Yolu Kampanyası’nın insanın içini ısıttığını belirterek, “Türkiye zaten bu yolun kavşak noktasıdır. Sevginin büyük ismi Mevlana’nın öğretisi, ülkemizin kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiştir. Şimdi bütün mesele, onu dolaşıma sokmak, hayatımıza gerçek anlamda hakim kılmaktır” dedi.
Emine Erdoğan, şehitlerin emanetlerine karşı en büyük sorumluluğun, onların yüküne omuz vermek olduğunu vurgulayarak, “TİKAD Sevgi Yolu Kampanyası, Doğu ve Güneydoğu illerimiz başta olmak üzere, terörden zarar gören illerimizdeki aileler için samimi bir eylem planıdır. Gerek ailelerimizin acil ihtiyaçlarını karşılamak, gerekse eğitim yuvaları açmak için bir sevgi hareketidir. Yüreklerimizdeki sevgiyi diriltmenin tek yolu başkalarına yardım etmektir. Çünkü sevginin tartısı fedakârlıktır. Unutmayalım, bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. Burada oluşturduğumuz birlik ve beraberlik, terör mağduru kadınlarımızı, çocuklarımızı daha güçlü kılacağı gibi, teröre karşı da bir duruş olacaktır. Mayasında birlikte yaşama tecrübesi ve kardeşlik olan bir coğrafyada terör asla hedefine ulaşamaz” diye konuştu.

Kampanyaya ilk bağışçı olarak Emine Erdoğan 100 bin lira, Sare Davutoğlu da 75 bin lira bağış yaptı.

tikad-sema-gural-surmeliTERÖRE DUR DİYECEK GÜÇLÜ BİR İRADE VAR

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı da, “Biz 64. Hükümet olarak, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse diğer bankalıklar olarak, 7/24 bölgede terörden mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeye çalışıyoruz. Bütün bürokratlarımız, bütün çalışanlarımız görev verildiği zaman bölgeye giderek vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyor. Biz biliyoruz ki teröre dur diyecek güçlü bir irade ve terörden mağdur olan vatandaşlarımızın yarasını saracak birlik ve beraberlik ruhu da başta bu salon olmak üzere bütün Türkiye’de var” sözlerini ekledi.

tikad-hediye-gural-gurSTK’LARIN GÖREVİ YAŞADIKLARI TOPLUMA HİZMET ETMEK

TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut da devletin, ülkenin doğusunda terör sorununa karşı etkin bir mücadele yürüttüğünü belirterek, terör örgütleriyle girilen bu çatışmaların Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinin özellikle bazı illerinde yaşayan vatandaşlarda olumsuz etkiler yarattığını söyledi. Bulut, şiddetli çatışmalardan kaynaklı ev, okul ve benzeri yapıların zarar görmesi nedeniyle, hem oradaki vatandaşlara destek olmak hem de bu yaraları sarmak üzere, “Sevgi Yolu” projesini başlattıklarını dile getirdi.
Onların yaralarını sarmanın devletin olduğu kadar, iş dünyası ve duyarlı sivil toplum kuruluşlarının da görevi olduğunun altını çizen Bulut, Türkiye’nin iş kadınları olarak, biz Türkiye’nin geleceğine umutla bakıyoruz ve Doğu ve Güneydoğu’da gerçekleşen terörle mücadelede, orada yaşayan vatandaşlarımıza ‘yalnız bırakılmayacaksınız’ diye sesleniyoruz. Herkes bilmeli ki, TİKAD sadece maddi değil manevi desteğini de onlardan esirgemeyecektir. O bölgedeki ailelere ve çocuklara bütün yüreğimizle şefkat elimizi uzatacağız. TİKAD olarak buna söz veriyoruz.” dedi.
Konuşmaların ardından, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ve NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür’ün de aralarında bulunduğu bağış yapan kişilere plaket takdim edildi.