Doğu Ekspresi ile Kars

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kesintisiz en uzun tren yolculuklarından biriyle İstanbul’dan Kars’a uzanmaya ne dersiniz? Perşembeden pazara tam dört günlük bu serüven, bir dolu anı ve fotoğraf biriktirmek için ideal.

Türkiye’nin en uzak, en mahzun, en sürprizli kenti Kars’a hayranlığım yeni değil. Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanı, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘İklimler’ ve Reha Erdem’in ‘Kosmos’ filmleri, muhteşem Kars görüntüleri eşliğinde akıp giden mistik ve sürükleyici hikayeleriyle beni aşık etmişti bu güzel şehre… Bu sinematografik şehri dünya gözüyle görmek ve dillere destan Doğu Ekspresi’ni deneyimlemek üzere arkadaşlarımla sözleşiyoruz. Sabah saat 10.45’te Pendik İstasyonu’nda buluşuyor ve 11.15’te Ankara’ya hareket edecek hızlı tren ile yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık dört saat süren yolculuğumuzun sonunda, 15.30’da Ankara TCDD Garı’na varıyoruz. İki saatlik serbest zamanın ardından, TCDD tarafından organize edilen otobüsler ile saat 18.00’de bir saatlik mesafede yer alan Irmak Garı’na hareket ediyoruz. 19.20’de Irmak Garı’ndan başlayan yolculuğumuz, yaklaşık 24 saat sürecek.

İSTER KOLTUKLU İSTER YATAKLI

Başkentten kalkan Doğu Ekspresi ile Yozgat, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçilerek Kars’a varılıyor. Bu seyahat ile ilgili en çok sorulan şu: “Trende yolculuk seçenekleri mevcut mu?” Evet, seçenekler geniş. Dilerseniz ‘pulman’ olarak adlandırılan normal koltuklarda, isterseniz ‘örtülü kuşetli’ denilen koltukların ranza şeklinde yatağa dönüştüğü dört kişilik odalarda ya da “yataklı” vagonda seyahat edebilirsiniz. Ancak deneyimlerimizden yola çıkarak kesinlikle yataklı vagonu tercih edin diyoruz. Çünkü malum yol uzun: 24 saatin üzerinde. Bu nedenle konfor önemli. Yataklı vagonlarda yatakların yanı sıra, lavabo ve içinde küçük ikramların bulunduğu bir buzdolabı da bulunuyor. Odalar sıcak. Tişörtle rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Bu noktada “tren ve vagonlar temiz mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Temizlik konusunu hiç dert etmeyin. Yanınıza temiz çarşaf almanıza gerek yok. Çünkü çarşaflar tertemiz. Tuvalet ortak kullanılıyor, ama bu vagonda yolcu az ve seçkin olduğu için tuvaletler gayet temiz kalıyor. Ancak şurası kesin: Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu, sevdiğiniz insanlarla birlikte yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri. Yol boyunca etkileyici manzaralara âdeta doyuyoruz. Bana sorarsanız en güzel görüntüler, yolculuğun Erzincan ile Erzurum arasındaki bölümünde. Özellikle de karlı kış günlerinde… Bir de unutmadan hatırlatmak isteriz. Yataklı vagonda seyahat etmenin önemli bir avantajı daha var: Yataklı vagonlar, trenin en sonunda olduğu için çok güzel yol fotoğrafları ve videolar çekmenizi sağlıyor.