Doğaya Güven Doğalı Yaşa

Hastalarını iyileştirmenin en iyi yolunun doğadan geçtiğini keşfeden Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın anlatımıyla sağlıklı yaşamın temel kurallarını keşfediyoruz.

Fitoterapi, bitkisel kökenli ilaçları ve bunların insan sağlığında kullanımını inceleyen bilim dalıdır. Türkiye’de fitoterapi eğitimi alan ilk doktorlardan biriyim olan Dr. Ümit Aktaş ile bu önemli bilim dalını konuştuk.

Aldığınız eğitimler ve uzmanlığınız hakkında bilgi verir misiniz?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde akupunktur uzmanlık eğitimimi, ardından Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım.

İlaçsız Yaşam, Bitkisel Kürlerle İlaçsız Tedavi, Mutluluk Kürleri, Diyabet ve Zayıflama Kürleri adlı kitaplarınız, katıldığınız TV programlarınızı takip eden kemikleşmiş izleyici ve dinleyici kitleniz var. Bu ilgiyi ve başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Toplumun sağduyusuna… Herhangi bir endüstriyi savunmak yerine, doğruları söylediğinizde halk bunun farkına varıyor. Zaten her şey ortada. Diyabetten kansere tüm hastalıklar arttı. Daha sağlıklı bir yaşam için bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Ama siz gidip tavuk yetiştiricileri kızmasın, besiciler sinirlenmesin, ‘tıp otoritelerini’ kızdırmayayım, ilaç endüstrisini karşıma almayayım diye endişe eder, gerçekleri saklar ya da yarım yamalak aktarırsanız halkın sağlığını da feda etmiş olursunuz. Bir doktor olarak kendimi hastalarımı tam şifa ile iyileştirmeye adadım. Bunu yaparken de hekimliğin temel prensibinden (önce zarar verme) sapmamayı ilke edindim. Devamlı araştırıyorum, bilimsel yayınları takip ediyorum, en çok da hastalarımı tedavi ederken öğreniyorum. Her hasta kendine özeldir, hastalığı da öyle.

Toplumumuzun fitoterapi ve ilaçsız yaşama yaklaşımı nasıl?