Uludağ Ekonomi Zirvesi

CAPITAL ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ‘Yatırım 2023: Altyapı&Sağlık’ oturumunda moderatörlüğü Kibar Holding CEO’su Tamer Saka üstlendi.

IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, NG Grup Kurucu Başkanı Nafi Güral, Sağlık Yatırımları Daire Başkanı Mehmet Özer ve YDA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye’nin 2023 hedefleri konuşuldu.
Porselen ve seramik üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan NG Grup’un Kurucu Başkanı Nafi Güral, bir olayı değerlendirirken artılarını ve eksilerini değerlendirerek karar verdiğini söyledi. Öncelikle nasıl bir ülke olduğumuza bakmamız gerektiğini belirten Güral, “Türkiye’de nüfus her yıl yüzde 1,3 büyüyor. Bu da her yıl 1 milyon nüfus artışı demektir. Her yıl Finlandiya ve Danimarka kadar nüfusumuz artıyor. Şu an Almanya’dan sonra Avrupa’daki ikinci ülkeyiz. Nüfusa bakınca var olan potansiyeli geliştirecek bir alt yapı görüyoruz,” dedi.


Avrupa’ya bakıldığında ekonomilerini geliştirmek için Türkiye’den işçi aldıklarını ifade eden Nafi Güral, insan alt yapımızın mükemmel olduğunu ve bu potansiyelin ortaya çıkartılması gerektiğini kaydetti. Termal turizm üzerine faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, termal ile hamam kültürünün karıştırıldığını söyledi. 8 kalite belgesine birden sahip tek termal otelin işletmesini elinde bulunduran Nafi Güral, “Bize Almanya’dan davet geldi. ‘Sizin termal imkanlarınız kullanılmıyor. Bunun hayata geçirilmesi için beraber çalışalım,’ dediler. Bir takım beklentilerini açıkladılar. Onların beklentileriyle harekete geçtik. Sonra Gezi olayları başladı. Yatırımlar askıya alındı. Avrupa’daki sorunlar aşılırsa oradan turist çekme potansiyelimiz yüksek. Avrupa ülkelerinden gelecek turistlere yönelik planlamalar yapılması gerekiyor. Yatırımcılara termal konusunda beş yıldızlı otel yatırımı yapmalarını tavsiye ediyorum,” diyerek sözlerine son verdi.
Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Özer ise kamu özel sektörü işbirliği içinde ilk ihaleyi 2009’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Bugüne kadar 21 sözleşme yapıldığını bildiren Özer, “Toplam 31 projemizden 21’inin ihalesi verildi. Bunlardan üç proje hayata geçirildi. Üç projede toplam 2 bin 500 yatakla hizmet veriliyor,” dedi.
Türkiye’de ciddi yatak ihtiyacı olduğunu kaydeden Özer, “Türkiye’de 10 bin kişiye 26 yatak düşüyor. OECD ülkelerinde ise 10 bin kişiye 50 yatak, Almanya’da 80 yatak düşüyor. Şu anki hedefimiz bu rakamı 31 yatağa çıkarmak,” diye konuştu.
YDA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, sağlık sektöründe kamu özel işbirliğinin iyi anlaşılması gerektiğini söyledi. İlk hastane ihalesini yedi yıl önce aldıklarını belirten Arslan, “Şu an devletin 60 bin yataklık hastane projesi var. Bunun 30 bin yatağı şu an yapılmaya çalışıyor. Toplam 20 milyar dolar tutacak bu projeyi devlet normalde 20 yılda yapabilirken özel sektörle 3-4 yılda yapıyor. Parasını da 20-25 yılda ödüyor,” dedi.
Bugün dünyada en ucuz hastane maliyetinin Türkiye’de olduğunu ifade eden Arslan, “YDA olarak beş bin yataklık ihale aldık. Bu hastane yatırımları iki milyar doların üzerinde. Planlanan süreden ortalama iki yıl önce hizmete açacağız,” ifadelerini kullandı.
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ise iki tane hastane projeleri olduğunu ve özel sektör olarak sağlık sektöründe deneyim kazandıklarını söyledi. Sağlık sektöründe en büyük sorunun doktor eksikliği olduğunu belirten Çeçen, devlet büyüklerinin bu durumun farkında olduğunu dile getirdi. İnşaat sektöründe yaptıkları projelerin mega projeler olduğunu ve işletme, finans açısından dünyaya örnek olduğunu bildiren Çeçen,“Birinci köprüde dört yabancı grup ihaleye girdi, Almanlar kazandı. İkinci köprüde de dört yabancı grup ihaleye girdi, Japonlar kazandı. Üçüncü köprüyü ise Türk müteaahhitler olarak biz yaptık. Bizim yaptığımız köprü asma değil, hibrit köprüdür. Hem asma hem de germe olarak dünyadaki türünün tek örneğidir,” dedi.
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman ise Türkiye’de altyapı yatırımlarının uzun yıllardır yapılmadığını belirterek, bu yüzden ülkenin yatırım potansiyelinin arttığını ve pek çok alt yapı projesinin art arda yapıldığını söyledi. “Türkiye olarak çok geriden geldiğimiz için alt yapı yatırımları yapılmalı, ancak aşırıya kaçılmamalı,” diyen Kutman, “İhtiyaç olduğu düzeyde yatırımların yapılması gerekir. Yapılan bazı projeler ileride insanlar tarafından kullanılmayarak atıl kalabilir,” dedi.