Hayattan Sayfalar

Oyuncu, Televizyoncu, Yazar, Anne, Eş Olmasıyla, Dönem Dönem Farklı Yönleriyle Hayatımızda Yer Alan İclal Aydın Bu Kez Yeni Kitabı ‘Unutursun’ İle Bizimle.

GÜLEN yüzü ve hayat enerjisiyle dikkatleri üzerine çeken İclal Aydın, yaşanmışlıkları ve  duygularını akıcı bir dille hayranlarına ulaştırıyor. Aydın ile son romanı ‘Unutursun’ u konuştuk.

Yeni romanınız ‘Unutursun’ ile kaçıncı kitabınıza imza attınız?

Unutursun 11. kitabım, ikinci romanım. Dokuz kitaptan sonra ilk romanım olan ‘Bir Cihan Kafes,’ şimdi ise ikinci romanım ‘Unutursun’ okuyucu ile buluştu.

Siz Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazanmış ve yurt dışında da bu konuda eğitim almıştınız. Yazmaya olan ilginizi ne zaman fark ettiniz?

Okuduğum meslek  oyunculuk. Ama yazmak ondan da eski. ‘Çok yetenekli bir çocuk, yazı da yazsın,’ demedi aslında kimse. Okula girdiğim dönemde de yazıyordum. Hatta okulumuzun oyunculuk, yazarlık, teori olarak üç dalı vardı. Annem, oyunculuk okumamdan hoşlanmadığı için tiyatro yazarlığı okuduğumu söylemeyi tercih ederdi eşe dosta. Dolayısıyla çok okunan bir yazar olmak benim değil, annemin benim için kurduğu bir hayaldi. Öte yandan geride kalan 25 yıla baktığımda oyunculuktan, televizyondan, söyleşiden hepsinden  vazgeçebileceğimi gördüm. Vazgeçmek istemeyeceğim tek şey yazmak. O bir iş değil çünkü… O benim nefesim bazen. Geçtiğimiz günlerde bir takipçimle tanıştık, ‘Sizi çok seviyorum ama hayat size hep haksızlık yapıyor sanki hep mağdur ediliyorsunuz diye düşünüyorum,’ dedi. Böyle bir algı da varmış demek benimle ilgili diye şaşırdım açıkçası. Sonra sohbet ederken ‘O yaşananlar bu yazıları yazdırıyor sonuçta… Yazılarımın oyunculuğumdan daha çok kıymet gördüğünü ve uzun ömürlü olduğunu görüyorum ve bu beni çok mutlu ediyor,’ diye yanıtladım. Sanırım ben de yazıya daha çok kıymet veriyorum.

Bu romanınızı yazma fikri nasıl doğdu? ‘Bir Cihan Kafes’ romanınızdan sonra, yeni romanınız ‘Unutursun’ için devam romanı diyebilir miyiz?

Yukarıda da dediğim gibi yazmak benim için çok değerli, yazdıklarımı okuyanlar ise daha da değerli. Roman yazmaya karar vermem dokuz kitap yazmanın sonunda oldu. Kulağımda hep Çetin Altan’ın bana söylediği bir cümle çınlar ‘İçinden kahkaha atmak, hapşırmak gibi yazmak geliyorsa zaten yazarsın. Hiç kimse hiçbir şey sana engel olamaz,’ evet hiçbir şart ve durum buna engel olamıyor gerçekten. ‘Unutursun’ bir devam romanı değil, sadece ilk romanım ‘Bir Cihan Kafes’teki bazı karakterlerin burada daha detaylandırılmış hikayelerini okuyabilirsiniz.