Sanat, Buluşturur

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kurucusu olduğu Odunpazarı Modern Müze (OMM), Haldun Dostoğlu küratörlüğündeki ilk sergisi “Vuslat” ile kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Eskişehir’de, restore edilmiş Odunpazarı evlerinin tam ortasında göreceksiniz onu. Dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan  ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor. OMM, sanatın merak uyandıran ve bir araya getiren gücü ile sadece Eskişehir’e değil, Türkiye’de müzecilik anlayışına farklı bakış açıları sunmaya, herkesin keyifle vakit geçirebileceği yeni bir nefes alanı ve sanatsal bir buluşma noktası olmaya hazırlanıyor. Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun gerçekleştirdiği OMM’un sergisinde Erol Tabanca  Koleksiyonu’ndan özel bir seçki sunuluyor. 1950’lerden günümüze farklı disiplinlerden 60’ın üzerinde yerli ve yabancı sanatçının 100’e yakın eserinin görülebileceği sergide yer alan sanatçılar arasında Erol Akyavaş, Ferruh Başağa, Ramazan Bayrakoğlu, Hans Op De Beeck, Guido Casaretto, Taner Ceylan, Sinan Demirtaş, Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner, Ahmet Doğu İpek, Gülsün Karamustafa, Assa Kauppi,Azade  Köker, Jauma Plensa, Tunca Subaşı, Canan Tolon. Sanatseverler OMM’da canlı performans ve sanal gerçekliği kesiştiren çalışmalarıyla insanların dünyayı algılama biçimine yeni bir boyut getiren Marshmallow Laser Feast’in yerleştirmelerini deneyimleyebilecekler.

OMM’un, çevreye duyarlı, çağımızın sorunlarına dikkat çeken, teknoloji ve sanatı bir araya getiren projeler gerçekleştirme misyonuyla örtüşen Ağaca Övgü ve Bir Hayvanın Gözlerinden, çevremizdeki doğal güçleri ortaya çıkararak izleyiciyi büyülerken aynı zamanda birlikte yaşadığımız organizmaları fark etmemizi ve onlara karşı sorumluluklarımızı bize hatırlatmayı amaçlıyor. Dünyaca ünlü Japon bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyonun çalışmalarını Eskişehir’de gerçekleştirdi. Aile geleneği olan bambu ustalığını başarıyla sürdüren ve görenleri hayran bırakan eserleriyle tanınan Tanabe, kendi döneminin en yetenekli bambu sanatçısı olarak kabul ediliyor. Japonya’nın Kochi isimli köyünde bulunan ve sadece o bölgede yetişen “kaplan bambu” adıyla bilinen malzeme ile çalışan Tanabe ve ekibi müze mimarisi ile iç içe geçen bu özel enstalasyonda örme bambu tekniğini kullandı. Gelenekleri korurken onları geleceğe doğru bir şekilde taşımak gerektiğinin altını çizen Tanabe, OMM için ürettiği eseri bu fikirle tasarladığını söyledi. OMM için özel olarak üretilen yerleştirme, açılış sırasında sanatçının son dokunuşuyla gerçekleşen bir performans ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

ÇAĞDAŞ SANATIN YENİ YILDIZI

Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kurum olarak kurulan Arter’in, Grimshaw Architects imzasını taşıyan yeni binası, şehrin önemli kültür yapıları arasında yerini aldı.

Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kurum olan Arter’in yeni binasının mimari projesinde sanatı keşfetmek, sanattan keyif almak, sanatla yakın ilişki kurabilmek amacıyla açıklık ve akışkanlık kavramlarından yola çıkılarak çok yönlü bir mekân oluşturulmuş. Dışa dönük bir yaklaşımla, etrafıyla bağlar kuran sanatsal ve sosyal bir buluşma noktası olarak tasarlanan Arter binası, ziyaretçilerine, şehirle olan bağlantılarını koparmaksızın mekansal ve sanatsal deneyimler sunuyor. Keyifli vakit geçirmek için dinamik mekânlar dizisi olarak planlanan yeni binasının sunduğu olanaklarla zenginleşecek programıyla Arter, Türkiye’nin kültür
hayatına önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyor. Farklı sanatsal disiplinleri bir araya getiren, yaratıcılığı tetikleyen, herkese açık, dinamik ve çok disiplinli bir programlama yapısına olanak sağlayan bir bina şeklinde inşa edilen Arter, görsel ve fiziksel olarak birbirlerine açılarak bağlanan mekânlardan oluşuyor. Öğrenme Atölyesi, Arter Kütüphanesi, yurt içinden ve yurt dışından sanat yayınlarına odaklanan kitabevi, kafeterya ve açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan arka bahçesiyle Arter’in binası uzaktan bakıldığında yansıtıcı yüzeyler sayesinde zengin ışık, renk ve doku paleti şeklinde görülüyor. Böylece katmanlı yapısıyla çağdaş mimariyle içinde bulunduğu şehrin mimari gelenekleriyle sıkı bir diyalog kuruyor. arter.org.tr