NG Kütahya Seramik’ten 15 Temmuz Şehitleri Anısına Fabrika

View Gallery 7 Photos

NG Kütahya Seramik’in yeni yatırımı 15 Temmuz Şehitleri Seramik Fabrikası’nın temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı bir törenle atıldı.

NG KÜTAHYA SERAMİK yeni teknik seramik fabrikasının temeli Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde törenle atıldı. 150 milyon TL’lik bir yatırım ile faaliyete hazır hale getirilecek yeni fabrikanın, 2017 yılının temmuz ayında üretime başlaması hedefleniyor.  Fabrika, ‘15 Temmuz Şehitleri Seramik Fabrikası’ adını alacak. Markanın teknik granit seramik üretim kapasitesi açısından sektörde var olan liderliğini perçinleyecek olan yeni tesis, 44 bin metrekare kapalı alana ve yılda 7,5 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip olacak.

Sektörde sadece NG Kütahya Seramik’in ürünü olan 60×160 cm ve 120×120 cm ebatlarında teknik seramiklerin üretileceği yeni tesiste, 350 kişiye istihdam olanağı sağlanacak. Yeni yatırım ile Kütahya Seramik’in yıllık toplam üretim kapasitesi 33 milyon metrekare, toplam kapalı alanı da 270 bin metrekareye çıkacak. NG Grubu’nda şu anda 4077 çalışan bulunuyor. Tesisin temel atma töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yatırımcıya her türlü kolaylığı göstereceklerini belirterek ‘iş adamlarının önüne turkuaz halıyı sereceğiz, buraya aynı amaçla geldik,” dedi. Eroğlu, bu yeni yatırımın önemine değinerek şunları söyledi:

“Güral ailesinin ekonomiye büyük katkısı var. Yeni fabrikada da istihdam, üretim, ihracat olacak. Kendilerine teşekkür ediyorum. NG Grubun diğer işletmeleri ile birlikte yaklaşık 4.500 kişiye iş sağlanacak. Türkiye, bu çalışan ve üreten insanların omuzlarında yükselecek.”

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral ise; yeni tesisin sözünü, 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişimi sonrası Kütahya’da yapılan demokrasi mitinglerinde verdiklerini, bu sözü 8 Eylül’de temel atarak yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Memleketimiz Kütahya’da, 150 milyon TL’lik yeni bir yatırım yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Tarihimizin en karanlık olaylarından birisi olan, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı ülkemizin her yanında canı pahasına direniş gösterenler unutulmasın diye, yeni üretim tesisimize ‘15 Temmuz Şehitleri Seramik Fabrikası’ adını verdik. Bu kararımızda, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın güven veren tavır ve açıklamaları ile iş adamlarını yatırıma çağıran mesajlarının da çok etkisi oldu. NG Kütahya Seramik Türkiye’ye, insanımıza, ekonomimize inanıyor. Yatırımlarımız devam edecektir. Bu süreçte iki şeye ihtiyacımız var: İstikrar ve manevi destek… Siyasi-ekonomik istikrarın faydasını yaşayarak görüyoruz, ülkemizi yöneten kıymetli siyasiler ve idarecilerimizden moral desteklerini eksik etmemelerini rica ediyoruz.”

NG Grup Kurucu Başkanı Nafi Güral konuşmasında, “Cumhurbaşkanımız, büyük lider, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntülü telefon görüşmesindeki talimatı duyunca bu iş bitmiştir dedim ve klavyenin başına geçerek iş ortaklarıma yazı gönderdim. ‘Her şey yoluna girecek, siz işinize gücünüze bakın, sakın ola frene basmayın’ dedim. Biz de frene basmadık ve yeni bir fabrika yapma kararını o gece aldık. İkinci mesajım da makine tedarikçilerine oldu. 2014’te yaptığımız fabrikadaki bütün ekipmanların aynısını istedik. Bu temel atma sıradan bir olay değil, dünyaya bir mesajdır. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için tüm dinamiklerini hayata geçirmelidir. Yeni fabrika kararımızı halkımız destekledi, onlara da teşekkürlerimi iletiyorum. Türk iş dünyasına da sesleniyorum, bütün imkan ve gayretleriniz ile istihdam yaratmanızı bekliyorum,” dedi.

Programa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu
da: “Ben de Kütahyalı Evliya Çelebi gibi dünyayı geziyorum. Amacım Türkiye’nin lobisini yapmak. Burada bulunmamdaki amaç ise; camiamla, bu aile ile birlikte olmak. Türkiye 15 Temmuz gecesi İkinci Kurtuluş Savaşı mücadelesini verdi. Başta cumhurbaşkanımız, başbakanımız, partilerimiz ve meclise şükranlarımızı iletiyoruz. Terörle mücadele edip şehit düşen tüm vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün Türkiye’nin güçlü yarınlarına inancımızı bir kez daha gösteriyoruz. Bu anlayış ve vatanseverlikten dolayı
Kütahya’nın tarihine yakışır bu tavrı sergiledikleri için başta Nafi Güral olmak üzere NG Kütahya Seramik ailesini kutluyor, Türk özel sektörü adına kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Allah kazançlarını bol, emeklerini bereketli kılsın,” dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür plaketleri takdim edildi. NG Kütahya Seramik’in 120×240 cm ebatlarındaki seramiklerin önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Program sonunda Veysel Eroğlu, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Nafi Güral, Erkan Güral birlikte yeni fabrika alanına ağaç dikerek suladılar. Ayrıca törene katılanlara günün anısına NG Kütahya Seramik’in hediyeleri ve bakanlık tarafından fidan dağıtıldı.