Dev Yatırımın İmzaları Atıldı

NG Kütahya Seramik, 100 milyon euro’luk yatırımla hayata geçireceği yeni fabrikası için İtalyan Sacmi firmasıyla el sıkıştı. İmza töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Kayseri’de gerçekleşti.

Kayseri’de Türkiye’nin en büyük seramik mağazasını açan NG Kütahya Seramik, yeni fabrika yatırımının startını da verdi. NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral ve Sacmi İstanbul Genel Müdürü Marco Vignali, çok sayıda konuğun yer aldığı mağaza açılış töreninde, dünyanın en büyük seramiklerinin üretileceği dev fabrika yatırımının imzasını attılar. Törende Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Erkan Güral konuşma yaptı.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK: ‘‘DÜNYANIN EN BÜYÜK SERAMİKLERİNİ NG KÜTAHYA SERAMİK ÜRETECEK’’

Bakan Mustafa Varank, açılış konuşmasına Türkiye ekonomisine olan güvenini her şart ve koşulda sürdüren, rotasını her daim yatırım, istihdam ve üretimde tutan Güral ailesine teşekkür ederek başladı.

‘‘Güral ailesi burada yeni bir yatırımın imzasını atacak. Çok daha çevreci bir üretim ile dünyanın en büyük seramiklerini NG Kütahya Seramik Türkiye’de üretecek. Bu ebatlar 160×320 cm olacak. Düşünün 5 metrekareden daha büyük tek parça seramiklerden bahsediyoruz. İşte bunları nerede üreteceğiz? Bu yatırım gerçekleştiğinde Türkiye’de üretmiş olacağız’’ dedi.

‘’TÜRKİYE SERAMİĞİN 1 NUMARASI OLACAK’’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: ‘‘Ben zamanında şu cümleyi kurdum, dedim ki; bir zamanlar seramikte bir numara İtalya görülüyorsa emin olun 5 sene içerisinde seramiğin bir numarası kim olacak? Türkiye olacak. Biz bunu başarabiliriz. Bunu yapacak kabiliyetimiz var ve inşallah o günleri de görmüş olacağız. Sadece seramik üretmiyoruz. Bakın bugün seramik makinalarını yurt dışına ihraç eden firmalarımız da var. Türkiye hamdolsun çok doğru bir rotaya girdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin rotasını bir milim bile yatırım, istihdam, üretim ve ihracattan ayırmayacağız.’’

VARANK: ‘‘FABRİKA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK’’

Bakan Varank, yeni fabrikanın çevreci özelliklerine de vurgu yaptı: ‘’NG ailesinin kuracağı yeni fabrikanın sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olacağını biliyorum. En büyük ebatlı seramikleri üretecekler, aynı zamanda kuracakları güneş paneliyle kendi enerjilerini üretecekler, daha çevreye saygılı, daha yeşil üretimler yapacaklar işte biz de endüstrimizi rekabetçi tutmaya devam edeceğiz‘’ dedi.

KÜTAHYA’DAKİ YENİ YATIRIMIN STARTINI VERDİ

Kayseri’de hizmete sundukları 240’ncı mağaza ile birlikte Kütahya’daki yeni fabrika yatırımının startını verdiklerini kaydeden Erkan Güral, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ekonomi politikalarına yön verirken bizlere istikamet olarak çizdiği en önemli konular; yatırım, istihdam, üretim ve ihracat! Bizler de tam bu vizyona uygun olarak çalışmaya devam ediyoruz. Tabii bu yatırım kararlarını alırken ülkemize, milletimize ve ekonomimize duyduğumuz güven bizlere cesaret veriyor” dedi.