Derinin Süperstar’ı

Deri duvar ve zemin döşemesinin dünyaca ünlü ismi Kyle Bunting tekstil eğitiminin hiçbir alanının Türk ögesi olmadan tamamlanamayacağını ve Türk halıcılığının evrensel tasarımın en önemli ilham kaynağı olduğunu söylüyor.

El yapımı deri halı ve kilim tasarımında dünyanın en ünlü markalarından biri olan Kyle Bunting için en önemli çıkış noktası deri ile her boyut, her form ve her renk çalışılabiliyor olması. Bu durum da zemin ve duvar döşemesi konusunda markaya büyük bir özgürlük tanıyor. Markanın yaratıcısı Kyle, sınırlama olmadan tasarım yapmanın lüksün ta kendisi olduğunun altını çiziyor. Markanın mekan tasarımcısına sunduğu bu özgürlük de onu dünyanın bir numarası yapmak için yeterli bir özellik. Klasik modellerden dinamik tasarımcı koleksiyonlarına uzanan sonsuz desen seçeneğine sahip olan marka, hem iç mekan tasarımları için hem de mimari uygulamalarda çok yönlülük sağlıyor. “Sıra dışı olanın peşindeyiz ve bu alanda tüm sınırları ortadan kaldırmak için sürekli çalışıyoruz,” diyor Bunting.

Marka çok sayıda ünlü tasarımcının da imzasını taşayan koleksiyonlar oluşturuyor. Bunlardan en çok tanınanları ise ünlü Amerikalı tasarımcı Marc Thee imzalı serisi. Amerika’da yaklaşık 25 yıldır lüks konut tasarımları ve butik otellerle adından çokça söz ettiren Thee, her biri birer sanat eseri gibi gözüken çok özel bir koleksiyona imza
atmış. Çarpıcı renkleri ve geometrik formların armonisini bir araya getirdiği bu koleksiyonu ‘aydınlanma yolculuğumun her adımını anlatıyor,” diye özetliyor. Kyle Buntig ile hem tasarımlarını hem de Marc Thee imzalı koleksiyonunu sizlerle paylaştığımız sayfalarımızda derinin bir sanat eseri kadar etkileyici renk ve biçimlere bürünüşüne tanıklık edeceksiniz. Teksas Austin’deki stüdyosunda yepyeni tasarımlara ulaşmanın yollarını araştıran Kyle Bunting, lüks mekanlara imza atan tasarımcıları en çok heyecanlandıran markalardan biri.

Tarihte tüm büyük ustaların üzerinde çalıştığı bir sanat dalı halı, siz halı tasarımlarını sanat kategorisinde görüyor musunuz?

Sanat insanın yaratıcı ifade biçimidir yani tasarımın tüm biçimleri sanattır bence.

Sanat tarihinde sizi en çok etkileyen büyük ustalar kimler?

Picasso. Onun yaratım algısı, zamanlaması ve üstün tekniği. İşlerinde de ticari anlamda da devrimsel ve olağanın dışındaydı.

Farklı kültürlerin renk ve dokularından etkileniyor musunuz? Sizin tasarımlarınıza en çok hangileri yansıyor?

Bizim işimiz geliştirdiğimiz uyumun yansımasıdır. Portfolyomuz binlerce deneyimi yansıttığından geniştir.