Başbakan Yıldırım TÜGİK Heyetini Çankaya Köşkü’nde Kabul Etti

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başbakan Binali Yıldırım ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

ÇANKAYA Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya gelen TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Türkiye de devam eden ekonomik seferberlik noktasında yatırım ve istihdam çalışmalarına önem verdiklerini belirtip; “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine üyelerimizle 26 milyon doları bozdurarak Türkiye ekonomisine bir parça da olsa değer katmaya çalıştık” dedi. Güral, buradaki konuşmasında, Türkiye’nin ekonomisini geliştirdikçe içeriden ve dışarıdan bir takım engellerle karşılaştığına dikkati çekerek, özellikle terörle mücadele konusunda hükümetin, askerin, polisin sonuna kadar yanında olduklarını vurguladı. Karşılaşılan her kötü olayın, ulusun, iş dünyasının fazla  kenetlenmesine vesile olduğuna değinen Güral, bugünkü toplantının bunun en güzel göstergesi olduğunu söyledi. Güral, Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ) başta olmak üzere her türlü terör örgütü ile mücadelede hükümeti sonuna kadar desteklediklerini ve iş dünyası olarak üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduklarını dile getirdi. Türkiye’de devam eden ekonomik seferberlik noktasında da yatırımlara ve istihdam çalışmalarına her zaman olduğundan daha fazla önem verdiklerinin altını çizen Güral, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine üyelerimizle 26 milyon doları bozdurarak Türkiye ekonomisine bir parça da olsa değer katmaya çalıştık. Tüm iş dünyası temsilcilerimiz o gün itibarıyla yurt içinde yapmış oldukları ticarette döviz kullanmama kararı aldı. Milli paramıza sahip çıkmak adına bu hassasiyeti gösteriyoruz. Yerli malı kullanımının sağlanması ve özendirilmesi konusunda da ülkemizde üretilen en iyi ürünleri kullanmak üzere kendimize bir yol belirledik,” diye konuştu.

“KRİZ KELİMESİNİ LÜGATİMİZDEN ÇIKARDIK”

15 Temmuz hain darbe gecesinde milletin tankların önüne yatarak yurdu teslim etmemek adına her türlü fedakarlığı gösterdiğini anımsatan Güral, konuşmasında şunları ifade etti: “O gece hainlerin amacına ulaştırmadan ülkemizin olması gereken yerde kalmasını sağladık. O gün vatandaşımız nasıl ülkemizi teslim etmediyse, biz de iş dünyası olarak daha fazla yatırım yapmaya, daha fazla istihdam sağlamaya, daha fazla katma değer oluşturmaya kendimizi görevli biliyoruz. Bu anlamda yatırımlarımızı ertelemiyor, hatta hızlandırıyoruz. Ülkemizde kriz var diyorlar. Dünyada devam eden en büyük 10 projenin 3 tanesi ülkemizde. Yüzde 30 yapar. 2016’ya dev projeler damga vurdu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyol Projesi hayata geçti. Milli Göktürk uydumuzu uzaya gönderdik. Avrasya Tüneli kıtaları birleştirdi. Ilgaz Tüneli açıldı. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul projeleri 2017’de start alacak. Ülkemizde kriz olsa bu projeleri yapabilir miydik? Ülkemizde olan şey, algı yönetiminden başka bir şey değildir. Kriz kelimesini biz lügatimizden çıkardık. Şikayet etme lüksümüz yok. Daha fazla çalışmalı, daha fazla üretmeliyiz.”
Erkan Güral, belirlenen asgari ücretin her iki tarafı da memnun edecek nitelikte olduğuna işaret ederek, “İşçi kardeşlerimizin iş dünyasına verecekleri destek, iş verenlerimizin işçi kardeşlerimize sağlayacağı istihdam ile bundan sonraki dönemde de yatırımlarımızı el ele vererek arttırmaya devam edeceğiz,” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, yerli ürünlerin kullanılması konusunda genç işadamlarına çağrıda bulunarak, “Kaynaklar kalacak istihdam sağlanacak, cari açığımız azalacak. Bunu pekala yapabiliriz,” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu heyetini kabul etti. Yıldırım, kabul sonrası yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ilk işadamları konfederasyonu olarak, bugüne kadar takdire şayan çalışmalar yapıyorsunuz, ülkemize hizmet ediyorsunuz. Sekiz federasyon, 72 dernek ve 500 farklı dalda ve meslekte 10 bin üyeyle Türkiye’nin değerine değer katıyor ve ülkemizin gücüne güç katıyorsunuz. Yaptığınız yatırım, sağladığınız istihdam için milletimiz adına sizlere, bütün mensuplarınıza teşekkür ediyorum. Sizlerin dünya pazarlarıyla entegrasyonu derinleştikçe, sanayi dönüşümümüz çok daha kolaylaşıyor, girişimciler kazanıyor, ülke kazanıyor. Siz de iyi biliyorsunuz ki 2002 yılı Türkiye’nin aslında bir çöküşünün yaşandığı yıldır. Türkiye elindeki bütün kazanımlarını kaybedip tekrar sıfırdan başlamak mecburiyetinde kaldı. Ak günlere hasret kalan millet, 3 Kasım 2002’de artık ‘yeter’ dedi, geleceğine yön çizdi,” ifadelerini kullandı.