Şimdi Tam Zamanı

Türkiye’de, Eğlence Sektörünün Vazgeçilmez Sanatçısı Cenk Eren, Son Dönemde Çıkardığı İki Repertuvar Albümüyle Yılın En İyi Proje Albümleri Arasında Yerini Alırken Tüm Dikkatleri De Üzerine Çekti.

BAŞARILI albümleriyle özlenen ve unutulmayan Tanju Okan ve Ferdi Özbeğen şarkılarını kendinden kattıklarıyla, hissederek yorumlayan Cenk Eren’den müzik serüveni ve son projeleri hakkında bilgiler aldık.

Müzik, hayatınıza ne zaman, nasıl girdi?

Lise yıllarında müziğe olan ilgim başladı. Liseden mezun olduktan sonra da Kültür Bakanlığı Halk Dansları Topluluğu’nda bir yıl görev aldım. Hemen ardından da Ankara Radyosu Çok Sesli Çocuk Korosu’nda korist olarak görev yapmaya başladım.

Müziğin profesyonel hayatınıza dönüşmesi nasıl oldu?

Ankara Radyosu’nda çalışırken bir taraftan da sahne teklifleri almaya başlamıştım. Teklifler ve çalışmalar çoğalınca radyodaki görevimden istifa edip sahne çalışmaları yapmaya yoğunlaştım. Ankara’dan sonra 1990 yılında Alanya’ya yerleşip orada sahne çalışmalarıma devam ettim. 1993 yılında da İstanbul’a gelip bir taraftan sahne çalışmalarıma devam ederken 1995 yılında ilk albümüm ‘Ve Cenk Eren’i piyasaya çıkarttım.

Siz şarkıcısınız, yorumcusunuz. Her albümünüz ile sesiniz daha çok büyüyor, size daha çok bağlanıyoruz. Son iki albümünüzde büyük üstatların repertuvarlarını seslendirdiniz. Büyük beğeni alan, sevilen ‘Repertuvar Ferdi Özbeğen Şarkıları’ ve ‘Repertuvar Tanju Okan Şarkıları’ albümlerini yapma fikri nasıl doğdu?

Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu iki proje albümü de benim fikrim idi. Fikrimi Şafak Karaman ile paylaştıktan sonra bu iki albüm ortaya çıktı. İlk ‘Repertuvar Tanju Okan’ albümümü yaptıktan sonra ikinci ne olabilir diye düşünürken rahmetli Ferdi Özbeğen’in yıllar önce bana Bodrum’da sohbet ederken söylediği “Bir gün benim okuduğum şarkılardan oluşan repertuvar ile albüm yap, ben görür müyüm bilmem ama güzel olur” söyleminden yola çıkarak bu albümü yaptım.

Yorumladığınız parçaları albümünüz için seçerken nasıl karar verdiniz?

Repertuvarı ekip olarak yapıyoruz.Tabii öncelikle benim sesime ve yorumuma uygun olacağını düşündüğümüz parçaları seçtik.