TÜGİK Mali Genel Kurulu Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleşti

TÜGİK MALİ GENEL KURULU, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ankara JW Mariott Otel’de gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen TÜGİK üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGİK Başkanı Erkan Güral ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş açılış konuşmalarını yaptı. Mali Genel Kurul’a ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gençlik ve Spor Bakanı Aktif Çağatay Kılıç da katıldı.

tugik-mali-gene-kurul-recep-tayyip-erdoganCumhurbaşkanı Erdoğan “Türk genç iş adamlarının 26 yıldır sesi olan TÜGİK’in ortaya koyduğu yerli ve milli duruşu takdirle karşılıyorum. Yaşadığımız süreçte milletin de devletin yanında olması ve bu anlamda TÜGİK’in sergilediği duruş çok önemlidir.

Geçtiğimiz yıl en zor dönemlerden birini yaşadık. Terör eylemlerinin artması, üst üste iki seçim gibi hadiseler kimilerini karamsarlığa sürükledi. Ekonomik verilere baktığımızda moralimizi bozacak ciddi bir sıkıntı görmüyorum. Genç işadamlarına sesleniyorum. Moralli olun, istikbal bizimdir, endişeniz olmasın!”

TÜGİK’IN TÜRKİYE TURİSTİYİZ KAMPANYASINA DESTEK

Yurtdışına turizme gitmeyin, turizm faaliyetlerinizi yurtiçinde yapın. Yerli malzeme kullanın. Bir zamanlar okullarımızda yapardık ya Yerli Malı Haftası… Şimdi de yerli malı yılı olsun.
Sizlere çok önemli görevler düşüyor. Geçtiğimiz hafta üç ülkeyi kapsayan Güney Amerika seyahatim oldu. 100’ü aşkın işadamıyla birlikte gittik. DEİK’in oradaki kuruluşlarıyla düzenlediği çalışmalara katıldık. İşadamlarımıza hitap ettik. Derdimiz işadamlarımıza heyecan verelim, bazı adımlar atılsın. Ama o ülkede ama bizim ülkemizde… Unutmayın, siz gitmezseniz onlar gelir; büyümezseniz, küçülürsünüz.
Sizin için uzak diye meçhul diye bir yer olmamalı. Elini sıkmadığımız, gözüne bakmadığımız ortakla kalıcı iş yapamazsınız. TÜGİK üyelerinin yakında düzenleyeceği İran programını önemsiyorum.”

tugik-mali-gene-kurul

TUGİK’İN ‘PEMBE YAKA’ PROJESİ

TÜGİK’in Mali Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Elitaş, bu yıl küresel büyümenin yüzde 2,9 ile 3,4 arasında olmasının beklendiğini belirtti. ‘Türkiye Turistiyiz’ kampanyasıyla birçok kuruluş ve firmanın yurtdışı etkinliklerinin bu yıl Türkiye’de gerçekleştirilmesine yönelik atılan adımlara değinen Elitaş, ayrıca TÜGİK’in ‘Pembe Yaka Projesi’ ile genç kızların iş hayatına atılmasına cesaret verdiğini, bu tür çalışmaların devam ettirilmesini ümit ettiğini vurguladı. Ülkemizin enerjisi kaynağının güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealinin peşini bırakmayan gençler olduğunu söyleyen Elitaş, bu güçle Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü belirtti. Elitaş, çevresindeki pek çok soruna rağmen Türkiye’nin bir istikrar adası olmaya devam ettiğini vurgulayarak, küresel ekonominin yaşadığı en büyük krizlerden biri olan 2008 krizi sonrasında Türkiye’nin hızla toparlanıp büyümeye devam ettiğine dikkat çekti.

tugik-mali-gene-kurul-2Açılış konuşması yapan TÜGİK Başkanı Erkan Güral da konuşmasında ‘Bu Sene Türkiye Turistiyiz’ kampanyası ile ilgili bilgi veren Güral şöyle devam etti: “Türkiye Turistiyiz’ projemizle, turizmdeki olası düşüşe karşı, yurtdışına tatil için gidecek tüm vatandaşlarımıza, TÜGİK üyeleri olarak tatillerini bu sene ülkemizde geçirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde bu çağrının güç bulacağını inanıyoruz. TÜGİK olarak, ülkemize ve ekonomimize ilave katkı sağlayacak çalışmaların da arayışı içindeyiz. Bu çerçevede TÜGİK üyesi 100 genç işadamıyla ikili iş görüşmelerinde bulunmak üzere nisan ayında İran’ı ziyaret edecek, TÜGİK olarak yeni Türkiye hedefi için çalışmayı sürdüreceğiz.” TÜGİK Başkanı Erkan Güral program sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli tarafından orijinaline uygun olarak tasarlanmış olan çintemani desenli bir kaftan hediye etti.