Eğlenceli Ama Kuralları Olan Bir Anneyim

Evlilik Programı Denince Akla Gelen İlk İsim Olan Esra Erol İle Kariyer Ve Annelik Üzerine Sohbet Ettik.

KİMİ ZAMAN programına katıldığı konuklarına kızan kimi zaman onları herkese karşı koruyan hareketli ve enerjik bir kadın Esra Erol… ATV’de yayınlanan Evlen Benimle programıyla 7’den 70’e her yaştan geniş bir hayran kitlesine sahip. Özel hayatında da tıpkı ekranda gördüğünüz kadar neşeli, dürüst, içten ve yeri geldiğinde sözünü sakınmayan bir kadın. Eğlenceli ama aynı zamanda dominant bir anne. Dört yıl önce dünyaya getirdiği oğlu İdris Ali’den sonra ikinci bebekleri Ömer’le birlikte daha büyük bir aile olmanın heyecanını yaşıyorlar şimdi. Güzel sunucuyla annelik ve mutlu bir ailenin sırları üzerine konuştuk.

Kendinizi nasıl bir anne olarak görüyorsunuz?

Onların arkadaşı değilim, ama bazen arkadaşı gibi davrandığım zamanlar var. Biz Ali ile şöyle bakıyoruz: Emanetçi dükkanının nöbetçileri gibiyiz. Onlara vermemiz gereken en önemli duygu, sevgi ve vicdan… Daha sonra da eğitim, yani hayatlarındaki rollerini belirlemek… Ama bunun içinde çocuğun evde görmesi gereken şeyler var. Anne-babanın birbirine olan bağlılığı, bağımlılığı, sevgisi, davranışları ve yaklaşımları en temel dersleri… Çünkü sizden nasıl görürse çocuk da öyle davranıyor. Biz bu anlamda iyi bir modeliz. Ama bunu rol modeli olmak için yapmıyoruz. Vermemiz gerekenler ne ise onları öğretiyoruz. Eğlenceli bir anne olmama rağmen dominant bir tarafım da var. Yani sınırları ve kuralları olan bir anneyim. Ama bunun nasıl olduğunu bilmiyorum. İçgüdüsel bir durum sanırım. Bu çocuk topluma  çıkacak, sevilecek ve üzülecek. Kısacası her şeyi yaşayacak. Bunlara karşı dirençli olmasını sağlamalıyım. O yüzden istekleri karşısında kalbini ilk kıran kişi ben olmalıyım. Böylelikle sosyal bir ortamda incinmesini aza indirmiş olurum diye düşünüyorum. Çok korumacı değilim. Ben baştan uyarıyorum, yapıp yapmamak onun tercihi oluyor. Ama genelde de yapmıyor. Bunlar benim babamın taktiğidir. Onun bazen sıkılmasını bile sağlıyorum ki kendine meşgale bulsun diye… İyi bir eğitimi olan, disiplinli ve kendini ifade edebilen bir çocuk olsun istiyorum.

Ali bey nasıl bir baba? esra-erol

Ali tam bir “Ali baba.” Beni gerçekten çok şaşırtıyor. Bizde şöyle bir şey var. Eğer ben eve geç gideceksem Ali erken gidiyor. Ali geç gidecekse ben erken gidiyorum. Geçen gün eve biraz geç gittim. Bir baktım babaoğul oturmuş Titanic filmini izliyorlar. Çok hoşuma gitti. Artık onların da paylaşımları daha fazla… Ali çocuğuna aşık, çok iyi bir baba oldu. Mutlu bir aile olmanın sırrı nedir? Kimse sonsuz mutlu değil. Ben de değilim, siz de… Sadece temelde şu var: Niye yarı yolda bırakıyım, niye pes edeyim. Karşılıklı fedakarlıklar var. Sorun yapmak, küsmek veya gitmek çok kolay şeyler. Tam tersi sıkıntı olduğunda çözmek, görmemezlikten gelmek ya da ötelemek gerekir. Çünkü ilişkinin temelini neye kurduğunuz çok önemli. Seven ve saygı duyan bir çiftiz.

İlk hamileliğinizle ikincisini karşılaştırdığınızda fark var mıydı?