Tatil Alternatiflerinden Biri Olan Sicilya

Tatil alternatiflerinden biri olan Sicilya’da yaz sezonunu hoş anılarla kapatabilirsiniz. Sicilya size film karelerini andıran plajların yanı sıra; tarih, kültür, arkeolojik miraslar, nefis tatlar ve sıra dışı mafya hikayeleri sunuyor.

İTALYA’NIN ÇİZME ŞEKİLLİ yarımadasının çizme burnunda, yani güneybatısında bulunan Sicilya özel statülü yerel bir idareye sahip. Başkenti Palermo olan Sicilya, 1948’de İtalyan Cumhuriyeti Anayasası ile özel statüye sahip olmuş, böylece kültürel ve idare olarak özerklik sağlayarak toprakları üzerinde etnik ve dil özellikleri bulunan antik uygarlığını korumayı hedeflemiş. Ve bunu da başarmış. İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Sicilya yarı özerk bölgesinde 9 il bulunuyor; Agrigento, Caltanissetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa ve Trapani. Bizim, Etstur’un THY tarifeli seferi ile çıktığımız ve olağanüstü deneyimlerle döndüğümüz yolculuğun rotası ise şöyleydi:

katanyaİLK DURAK KATANYA

2 saat 15 dakikalık yolculuğumuzun ardından Katanya’dayız. Sicilya Adası’nın doğusunda İyonyen Denizi sahillerinde ve Etna Yanardağı eteklerinde kurulmuş olan şehir muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor.Gezilecek yerler arasında; Fontana dell’Elefante çeşmesi, Duomo katedrali ve Republica meydanı, Roma amfi tiyatrosu ve manolya ağaçlarıyla meşhur Vincenzo Bellini parkı ilk sıralarda. Bu gezinin en güzel taraflarından biri tadı damaklarda kalan İtalyan lezzetleri. İlk durak olarak Prestipino Cafe’yi önerebilirim, yol yorgunluğunun ardından nefis bir İtalyan kahvesi ve yanında dağ çilekli turtalar ve şekilden şekle girmiş olan badem ezmeleri… Tatları halen damağımda.