Rengarenk Bir Dünya

Tasarımcı Pınar Akkurt’Un Kurduğu İnternet Dükkanı Hem Eski Teknikleri Canlandırıyor, Hem De Yeni Teknikler İçin Deneysel Bir Ortam Oluşturuyor.

AKKURT, Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nden mezun olmuş. Grafik tasarımın yanı sıra yıllardır mekan yerleştirmeleri ve ürün tasarımları da yapıyor. Tasarımı grafik, endüstriyel, vb. ayırmayıp bir bütün olarak düşünüyor ve öyle çalışıyor.
Onunla yeni açtığı www.shop.pinarita.com adlı eğlenceli internet alışveriş sitesi hakkında söyleştik.

Nedir bu site?

shop.pinarita.com, yeni açtığım internet dükkanı. Eski teknikleri canlandırarak ya da yeni teknikleri deneyerek tasarladığım ürünleri bu dükkanda satışa sunuyorum. Ürünlerimin tamamı tek tek elde yapıldığı için benzersiz ve yine tam da bu nedenle sınırlı sayıda.
Yeni teknikler ve malzemelerle yaptığım denemelerin sonuçlarını görmek ve sürekli yenilenecek ürünleri kaçırmamak için arada sırada dükkanıma uğrayın.

Tasarımı kendi içinde keskin başlıklarla ayırmaktan hoşlanmayan bir tasarımcı Pınar Akkurt. Kendisini disiplinler arası çalışan bir tasarımcı olarak tanımlıyor.

Ne zaman açıldı?

Çok yeni, Temmuz 2015’te açıldı.

Nasıl işliyor bu site?

Ürünleri tasarlıyorum, yapıyorum, fotoğraflarını çekip siteye yüklüyorum. Sipariş ettiğinizde bizzat fotoğraftaki ürünü paketleyip yolluyorum.

Nerede kullanılabilir bu ürünler?

Genelde iç mekanlarda kullanılabilecek ürünler…

Neden el işleri ağırlıklı? Sonuçta yıllarca bilgisayar başında grafik tasarımı yaptınız?

Elle çalışmayı, araştırmayı, denemeyi sevdiğim ve buna vakit ayırabildiğim için şimdilik kendim yapıyorum her şeyi. Ayrıca elde, tek yapılmış bir ürünün hissi de güzel bence; hem alan için, hem de benim için. Ama hep böyle devam edecek diye de bir şey yok! Pınarita Shop aynı zamanda benim oyun alanım. İleride seri üretim yapılmış ürünler eklenebilir, bazı ürünlerin devamı gelmeyebilir; zamanla şekillenecek…