Sofraların Yıldızları

Kütahya Porselen ve Hande Kazanova iş birliğinde, “Herkes kendi hayatının parlayan bir yıldızıdır’’ mottosuyla hazırlanan ‘Cosmic Love’ koleksiyonu, sofralara gökyüzünün enerjisini yansıtıyor.

Kütahya Porselen, Hande Kazanova ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle çok özel ve yenilikçi bir koleksiyona daha imza attı. Kraliyet yıldızlarından, ay döngülerine, gökyüzünün yansımalarını temsil eden Cosmic Love koleksiyonu kupa, dekoratif obje ve tabaklarla evlerimize, sofralarımıza, sunumlarımıza Kazanova’nın değerli bilgileriyle şekillendirilerek, göklerin gizemli dünyasını ve pozitif enerjisini yansıtıyor. Bu muhteşem koleksiyonun doğuş hikayesini ve son astrolojik etkileri Hande Kazanova’dan dinledik.

Yıldızlarla nasıl tanıştınız? Astrolojiye ilginiz nasıl başladı?

Küçük yaştan itibaren astrolojiyle, burçlarla ilgiliydim. Gökyüzüne meraklı bir çocuktum. Foça’daki yazlığımızda annem beni sahile götürdüğünde hep yıldızları inceler, takımyıldızlarına bakar, yıldız kaymalarıyla ilgilenirdim. İstanbul’a geldikten sonra astrolojiyi kendi kendime öğrenmeye başladım. 1999 yılı ağustos ayı tutulmalarıyla beraber kendimce İstanbul’da, özellikle de Türkiye’de önemli bir olayın olacağının öngörüsünde bulundum. 17 Ağustos 1999 depremi gerçekleşince de astroloji eğitimini almaya karar verdim. 2001 yılı Eylül ayında, tam da ikiz kulelerin bombalandığı dönemde astroloji eğitimi almaya başladım.

Astroloji nedir?

Birçok tanımı var ama benim en sevdiğim tanımıyla ‘Doğru zamanda, doğru şekilde hareket edebilme sanatı.’ Yani hayatımızı kolaylaştıran, hayat amacımızı daha net görebilmemizi, bu hayatta neye yaradığımızı daha net şekilde fark etmemizi sağlayan sistem.

Kaç çeşit astroloji var? Danışanlarınız en çok neyi merak ediyor?

Literatüre geçen çok fazla astroloji çeşidi var ama son yıllarda modern astrolojiyle beraber, finansal, kurumsal, medikal, dünya astrolojisinin yanında, evrimsel astroloji, uranyen astroloji, saatler astrolojisi, seçimsel astroloji gibi kollar da eklenmeye başlandı. Bir de genel itibariyle kendi içinde Çin astrolojisi, batı astrolojisi ve vedik astroloji diye üçe ayrılıyor. Ben finansal astroloğum.

Astroloji yeniden mi keşfediliyor? Sosyal medyanın astrolojiye etkisi nedir?

Sosyal medyanın astrolojiye olumlu ve olumsuz etkileri oldu. İnsanlar artık Merkür gerilemesinden, tutulmaların olduğundan yeni ay ve dolunay fazlarından haberdar olmaya başladı. Astroloji 21. yüzyılda bence yeniden doğdu. Astrolojinin tarihinde bu var; 1920’lerin sonunda ve 30’larda da çok popülermiş. Hristiyanlığın ilk kabul edilişinden, skolastik düşüncenin öne çıkmasından önce de popülermiş. Bazı dönemlerde sistemlerin astrolojinin bilgisiyle paralel gitmemesinden kaynaklı, kendi kabuğuna çekildiği de
olmuş. Artık 1920’lerde, 1700’lerde, 1500’lerde veya 500’lerde yaşamıyoruz. Bilgi herkesin elinde olduğundan astrolojinin hızla, yeniden keşfedilmesine neden oluyor. Astrolojiye çok fazla talep olduğundan bir yerden sonra işi doğru yapmayan insanlardan kaynaklı olarak, astrolojiyi sosyal medyanın bozması olarak da algılanabilir.

Nasıl bir dönemdeyiz? Kova dönemi ile neler değişiyor? Gökyüzü konumları neler söylüyor?

Yeni bir döneme, 200 yıllık hava elementi dönemine girdik. Bu dönemin ilk adımlarını da 20 yıllık kova dönemiyle hayatımızda deneyimleyeceğiz. Boğa burcu dönemi, maddi konularla bağlantılı, toprak elementi dönemi sona erdi. Son 200 yılda insanlık bu alanda gelişti, kapitalizm yükseldi. Her yere kendi mekanlarımızı kurmaya çalışırken, doğaya da hükmetmeye çalıştık. Ama şimdi güvende olduğumuzu zannettiğimiz alanlar tamamlanmak üzere. Topraklar, yiyecekler, içecekler konularında problemlerle karşılaşma nedenimiz bu. Son 200 yıldan bu yana insanoğlunun bu alanlarda hiç durmaması, devamlı tahrip etmesi, kendine çıkarımlar yapması döneminde değiliz artık. Kova dönemine girdik, her şey değişiyor gibi algılanmasın. Çektiğimiz sancılar, tüm dünya genelinde hissediliyor. Yeni dönem bize diyor ki parası olan değil, bilgiyi elinde tutan, bilgiyi iyi kullanan, bilgiyi bilgelikle işleyen toplumlar ve insanlar daha ön planda olacak.

2022 yılının Türkiye ve dünya için önemi nedir? Nasıl bir döngü ile karşı karşıyayız?

2022 yılı dünya ve Türkiye için önemli, çünkü kuzey güney ay düğümleri yer değiştirdi. 2023 yılının mayıs ayına kadar para sistemleriyle, rezervlerle, kaynaklarla, araziyle, çiftçilikle, tarımla çok bağlantılı boğa ve akrep aksını deneyimleyeceğiz. Önümüzdeki bir buçuk yıl uranüsyen tutulmalar bu alanda olacak. İnsanın bilincini açan Uranüs, astrolojide reformların, ani değişimlerin, beklenmedik olayların gezegeni. Elektrik, elektronik ve teknolojiyle de çok bağlantılı. Astrolojinin bu kadar popüler olması, kova burcunun 20 yıl boyunca hayatımızda etkili olacağını gösteriyor. Yani 20 yıl boyunca astrolojinin çıkış yapacağı, hayatımızda olacağı bir dönemi temsil ediyor. Boğa ve akrep aksına bakarsak, toprağımız, yeme şeklimiz, hayata bakış açımız, para sistemleri, sahip olduklarımız değişiyor. Aslında 2020 yılındaki pandemiyle hayatımızda değişimler başladı. Türkiye için 2022 önem arz ediyor, çünkü 14 Şubat 2022 itibariyle, 15 derece, kova burcunda yepyeni bir önem başlattı, Türkiye ilerletilmiş haritasında 29 derece, 29 yıl sürecek olan. Bu dönem, eğitimsel konularda teknolojinin ön plana çıkacağı ama Türkiye haritasının sekizinci evine denk geldiğinden dış borçlanmanın, diğer ülkelerle ilişkilerin ağırlıkta olacağı bir süreci temsil ediyor. Kova burcu hak, hukuk, adaletle, toplumsal konularla, insan haklarıyla çok bağlantılı hümanist ve demokratik bir burç olarak bilinir. 2022 ve
2023 yılı ekonomiyi toparlamak anlamında sistemleri doğru okumak ve buna göre yeni bir ekonomi paketi ya da yeni bir ekonomik güç ile ilerlemek anlamında önemli olacak. Dünya genelinde enflasyon çok yüksek olacak. 2022’de Jüpiter balık ve Jüpiter koç geçişleri
dünya genelinde her zaman süper enflasyonlarla bağlantılı. 2022 yılında bu enflasyonun etkisini en fazla bizler hissediyor olacağız. Tabii işin içerisinde bir de savaş var ki 2022 yılında aslında savaş etkisi de ön planda. 2023 ekonomik olarak dikkatli olmamızı gerektiren bir süreç.