Sanattan İlhamla

Sanata olan ilgisini mimarlıkla buluşturan Mimar Jülide Kazas, güçlü ekibiyle geniş kapsamlı mimari projelere imza atarken, nitelikli malzeme seçimleriyle dikkat çekiyor.

Mimarca Tasarım ve Mimarlık markasının kurucusu Mimar Jülide Kazas, her projeyi kendi bağlamında ele aldığı yenilikçi mimari çözümleriyle öne çıkıyor. Kentsel tasarımdan iç mimariye, kurumsal kimlik, uygulama, kontrol ve danışmanlık hizmetlerine varan kapsamlı çalışmalarıyla kalıcı eserlere imza atan Kazas’dan tasarıma, mimariye bakışını, malzeme seçimlerindeki hassasiyetlerini ve geleceğe dönüş hedeflerini öğrendik.

Mimarlık mesleğini seçmenize etken olan nedir? Eğitimiziniz hakkında bilgi verir misiniz?

Mimarlık mesleği, bilindiği üzere, bilimin ve sanatın birleştiği tek meslek. Bu bağlamda, analitik düşünce ile yaratıcılık paralel etkinlik göstermekte. Üniversite hazırlık döneminde, gerek sayısal eğitimim, gerekse, yaratıcılık ve sanata olan merakım, kuşkusuz beni bunların bileşkesi olan mimarlık mesleğini seçmeye yöneltti. Ardından bilinçli bir tercih olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi’ne başladım. Üniversitede oldukça keyifli ve sıra dışı bir mimarlık eğitimi aldığımı düşünüyorum. Aldığım eğitim o kadar yetkindi ki ardından aynı üniversitede, tasarım alanında yüksek lisans ve doktora programını da tamamladım. Uzun yıllar üniversitede ders vererek eğitim dünyasıyla da ilişkimi sürdürdüm.

Kurucusu olduğunuz ‘Mimarca Tasarım ve Mimarlık’ ne zaman kuruldu? Temel kuruluş felsefesi ne idi?

Mimarca Tasarım ve Mimarlık, 2010 yılında kuruldu. Mimari ve tasarımın dokunduğu her alan ve konu, bizim meslek pratiğimizi oluşturmakta. Bu bağlamda, her projeyi kendi sorunları ve ihtiyaçları özelinde kavramak, özümsemek, çözüm ve önerileri bu paralelde gerçekleştirebilmek ve farklılık katabilmek, öncelikli tasarım yaklaşımlarımızı oluşturmakta. ‘Mimarca Tasarım ve Mimarlık’ mimarlık, iç mimari, kentsel tasarım ve kurumsal kimlik alanlarında projeler geliştirmekte, uygulama, kontrol ve danışmanlık hizmeti vermekte. Ayrıca çeşitli tür ve ölçeklerde projeler de gerçekleştirmekte. Projelerimizi oluştururken önceliğimiz, kullanıcı taleplerini, fonksiyon ve estetik bileşkesinde, özgün ve yaratıcı çözümlerle değerlendirmek ve ‘Mimarca’ dokunuşlar kazandırmak oluyor.

Mimari ve iç mimari çalışmalarınızın yanında kurumsal kimlik ve kentsel tasarım projeleri de gerçekleştiriyorsunuz. Çok yönlü, güçlü bir marka olarak ekibiniz ve çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Mimarca Tasarım ve Mimarlık, her zaman mesleğinde en iyi kişiler ile çalışmayı hedefler. Bu paralelde, yönetim kadrosundaki ekip arkadaşlarım, oldukça yetkin ve uzun yıllar birlikte çalıştığım mimarlardır. Birlikte uzun yıllar proje geliştirmiş olmanın verdiği, birbirini üst düzeyde anlama ve eş düşünce üretme kavramını güçlü bir şekilde yaşamaktayız. Bu durum projelerimizin daha hızlı ve doğru oluşturulmasının dinamiklerini sağlamakta. Bunun yanı sıra mesleğini seven, kendini iyi bir mimar olarak geliştirmek isteyen, yetenekli genç mimar arkadaşları da ekibimize katıyoruz. Onların, adım adım mimarlık yolculuklarını izlemek de ayrı bir tatmin sağlıyor, Mimarca ailesine.

Yorum Bulunmuyor

Yorumlar Kapalı