Net Çizgilerin Ustası

Gri tonları, siyah ve ahşabın birlikteliği… İç Mimar Esra Kazmirci’nin tasarımlarında bunlar şüphesiz öne çıkıyor. Ama stilini tanımlayan en temel sözcükler ‘mükemmel detaylar’ ve ‘net çizgiler.’

İç Mimar Esra Kazmirci’nin mekan anlayışı aslında tüm yaşam stilinin de bir özeti gibi. “Abartı ve ihtişam olmadan, içinde estetik barındıran ama buradayım diye de bağırmayan, kendi dünyama ve sevdiklerime anlam katan bir mekan,” diye tanımlıyor yaşam alanını. Kendi içinde sükuneti barındıran ve en önemlisi de son derece net çizgiler taşıyan bir mimarlık anlayışı var Kazmirci’nin.

Mekan tasarımı sizin için ne ifade eder?

Mekanın birbiri  içerisindeki uyumu ve bütünlüğü stili gösterir. Sadece trend olanı değil, kendi ruhum ile harmanlanmış bir tasarım ortaya çıkarmak ve en küçük ayrıntılarda dahi bunu yansıtmak, benim için önemli.

Bir mekanın en önemli kriteri nedir?

Ev dediğiniz, kullanıcının ihtiyaçlarına uygun, kullanışlı, göze hitap eden bir mekan olmalı. Dekorasyon; sıcak, huzurlu ve keyifli bir atmosfer oluşturmalı. Projelerimde her zaman kullanılan malzemeler ve aksesuarlar ile mekana ışıltı katmayı hedefliyorum. Özellikle sanat eserleri doğru yerlerde kullanılmalı.

Konut mu, yoksa ticari kurum tasarımlarından mı daha çok zevk alıyorsunuz?

Daha yorucu olmasına rağmen zannedersem konut tasarımı daha çok ilgimi çekiyor. Bana daha eğlenceli ve detaylı geliyor.