Her Zaman Daha Genç

Son dönemde ilerleyen bilim ve teknoloji ışığında artık neredeyse hep genç görünebilmek mümkün. Estetik Cerrah Prof. Dr. İsmail Kuran yeni nesil plastik cerrahi işlemler ve ameliyatsız güzellik dokunuşlarıyla ilgili merak ettiklerimizi cevapladı.

Dünyanın her yerinde insanlar tenlerini güzelleştirmek, görünümlerini daha iyi hale getirmek ve genç kalabilmek için birçok yönteme başvuruyor. Bu gelişmeleri Estetik cerrah Prof. Dr. İsmail Kuran’dan öğreniyoruz.

Son dönemdeki estetik trendlerden bahseder misiniz?

Son yıllarda en büyük gelişme daha çok ameliyatsız uygulamalarla ilgili oldu. Gerek dolgu gerek botoks gerekse radyofrekans lazer uygulamaları giderek daha çok ilgi çekmeye başladı. Bunun başlıca nedeni insanlar işlerinden çok uzak kalmadan ameliyatın getirdiği iyileşme sürecini yaşamadan daha sağlıklı görünmek için bu başvuruları yapıyorlar. Ama bir yandan da cerrahi uygulamalarla ilgili de çok büyük gelişmeler var. Yüz, göğüs, vücut şekillendirme ameliyatları artan bir sıklıkta isteniyor. Son dönemlerde yine çok talep gören bir uygulama da aşırı kiloları nedeniyle zayıflama ameliyatı olan kişiler daha sonra vücutlarında oluşan şekil bozukluklarını gidermek için geliyorlar. Meme protezi için başvuranların sayısı çok fazla. Yine 18-20 yaş aralığındaki gençler en çok burun ameliyatı olmak için geliyorlar ve bu azalmadan devam ediyor.

En çok hangi ameliyat için hastalar kapınızı çalıyor?

Üç ameliyat; burun, vakumla yağ aldırma ve meme ameliyatları için gelen çok fazla kişi var. Yaş gruplarına göre değişiyor. Özellikle  doğum yapan doğum sonrası göğsünde ve karnında deformitesi olan kadınlar daha çok bunun için başvuruyorlar. 40 yaş üstü kadınlarda ise göz kapağı ve yüz ameliyatları, boyun, yüz germe ameliyatları giderek yaygınlaşıyor. Her yaş grubunun uygulamaları hemen hemen farklı. Erkeklerde de çok fazla saç ekimi oluyor. Genç erkeklerde burun ameliyatları çok yaygın. Ayrıca bel, karın ve göğüs bölgesinden yağ aldırma gibi şikâyetlerle gelenler de oluyor. Bir diğer grupta son yıllarda giderek popüler olan daha çok uyguladığımız yağ enjeksiyonları. Tabii bu uygulamaların hepsinin belli bir oranda yapılması gerekiyor.

Zaman zaman hatalı uygulamalarla karşılaşıyoruz. Bunun olmaması için hastaların neler yapması gerekiyor?