Hayatın Lüks Detayları

Mücevher ve lüks trendlere olan ilgisini ve bilgisini işiyle birleştiren Özlem Güsar, Türkiye’nin ilk ve tek lüks danışmanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Güsar, kurduğu web sitesi, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekiyor.

Koleksiyoner saat markalarını, sürdürülebilir moda anlayışını, uğruna seyahat edilecek festivalleri, okyanusu yelkenli ile geçen tekneleri, ilham veren sanatçıları ve bunun gibi birçok konuyu dünya ile eş zamanlı olarak takip edebilmek için kurduğu Türkiye’nin ilk lüks web sitesi platformu Oggusto ile yıllardır trendleri takipçileriyle buluşturan Özlem Güsar, her işini büyük bir titizlikle hayata geçiriyor. Son günlerde büyük yankı uyandıran Işıldayan Kadınlar Konferansı’nı gerçekleştiren Güsar’dan değişen yeni lüks tanımını, yeni projelerini ve ona mutluluk veren yemek davetlerinin ayrıntılarını dinledik.

Sizi Türkiye’nin ilk lüks marka danışmanı olarak tanıdık. Son senelerde ise kaliteli ve gustolu yaşam anlamında Türkiye’nin en beğenilen online platformlarından Oggusto’nun kurucusu olarak yolunuza devam ediyorsunuz? Kariyer yolculuğunuzu sizden dinleyebilir miyiz?

İ.T.Ü Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra, Procter & Gamble, Turkcell, Garanti Bankası gibi kurumsal şirketlerde üst düzey görevler aldım. 1999’da Gilan’ın Genel Müdürlüğü’nü üstlenmem ile birlikte zaten ilgim olan lüks sektörü profesyonel hayatıma girdi. Topkapı Sarayı Hazine Dairesi’nin rönovasyonu, Amerika’da New York 5. Cadde’de butik açma projeleri gibi çok başarılı işler gerçekleştirdik bu dönemde. Sonrasında 2003 yılında lüks sektörün Türkiye’de büyüyeceğini görerek Gilan ile el sıkışarak ayrıldım ve sadece bu sektöre danışmanlık vermek üzere yeni yolculuğuma başladım. Türkiye’nin ilk ve tek lüks danışmanı olarak seneler içinde çalışmadığım sektör kalmadı diyebilirim. Bu zaman içinde gördüm ki, Türkiye’de dünya vatandaşı olmayı isteyen, yenilikleri eş zamanlı takip etmek isteyen ciddi bir kitle söz konusu. İş ve sosyal ortamlarda farklı bilgi birikimleri olan ve yeni bakış açıları getirebilen, esnek ve kreatif insanlar ön plana çıkacak. Bu da dünyayı yakından takip etmeyi gerektiriyordu. Oggusto, bu eksiği kapatmak adına, Türkiye’nin ilk ve tek lüks içerik sitesi olarak Aralık 2014’te kuruldu. Şimdi de kardeşi Oggusto Academy’e yoğunlaştım.

Oggusto Academy’nin amacı şirketlerin çalışanlarına ve iş ortaklarına iş dışı yetkiler kazandırarak entelektüel sermayelerinin gelişimini desteklemek. Şirketlerin ihtiyaçlarına özel workshoplar, deneyim buluşmaları, sohbetler ve atölyeler kurguluyoruz. Böylece çalışanlar daha bilgili, trendlere hâkim, sosyal ve özgüvenli olurken; şirketlerine olan bağlılıkları da artıyor.

Lüks gerçek anlamda ne demek? Her fiyatı pahalı olan şey lüks kavramına girer mi?

Birçok tanım içinde, kendimi en yakın hissettiğim “Lüks artık sadece pahalı olan değil, lüks artık sizi ruhen ve zihnen zenginleştiren bir şey” yaklaşımı. Post materyalist bir dönemde yaşıyoruz. Artık zenginlik, markalar veya adetle değil, yaşam gustosu ile ölçülüyor. Bu anlamda Türk insanının lükse yaklaşımını ikiye ayırabiliriz. Bir yanda kendilerini markalarla tanımlayan ve markayı statü sembolü olarak kullanan yeni zenginler var. Bir diğer yanda ise hayat kalitesine önem veren, gustolu gerçek lüks müşterileri, kendilerine bir anlam ifade eden markaları tercih ediyor. Bugünün anları yarının anılarıdır diyerek özellikle yaşamlarına anlam katan lükslere harcama yapıyorlar. Bu anlamda lüksü bir markaya indirgemek doğru değil; bana göre lüks, kendini özgünce ve gustolu bir biçimde ortaya koyabilmektir ve bunun yolu herkese göre değişir.

Pandemi ile birlikte lüks algısı değişti mi? Yeni lüks nedir?

Aslında pandemiden çok önce değişmeye başlamıştı lüks algısı. Uzun yıllardır, YENİ LÜKS BİLMEK diyorum, zaten Oggusto için çıkış noktam da bu motto. Son yıllarda hem Türkiye hem de dünya ekonomisinde yaşanan çalkantılardan ötürü, insanlar lüks alımlarını azaltarak lüks deneyimlere harcama yapmaya yöneliyor. Ürünün özgünlüğü, kalıcılığı, kalitesi ve sürdürülebilirliği giderek önem kazanıyor. Her alanda sadeleşmeye gittiğimiz bu dönemde, lükste satın almanın yerini deneyim alıyor. Yeni lüks dünyasının öne çıkan başlıkları arasında gastronomi, seyahat, eğlence ve dekorasyon bulunuyor. Sürdürülebilirlik de bugün her sektörü olduğu gibi, lüks sektörünü de yakından ilgilendiriyor.