Gayrimenkul Sektörü Kadının Gücünü Konuştu

Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI Türkiye (Urban Land Institute) GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) ve TMB (Türkiye Müteahhitler Birliği) işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez yapılan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından Four Seasons Otel’de düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

Basın toplantısının ardından önemli isimlerin katılımıyla ‘Gayrimenkulde Kadının Geleceği’ başlıklı forum düzenlendi.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ilk kez yapılan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçlarını açıkladı. Ortaya çıkan araştırma sonuçları ise sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı forum ile masaya yatırıldı. ‘Gayrimenkulde Kadının Geleceği’ başlıklı forumda; kadınların sektörde istihdam anlamında sayıca yüksek olmalarına karşın, kadın temsilinin henüz beklenen düzeyde olmaması ve liyakat konusunda eşit uygulamaların oturmamış olması öne çıktı.

Girişimcilik, ‘Y’ kuşağı, teknoloji, pozitif ayrımcılık, liyakat gibi başlıkların masaya yatırıldığı forumda, NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür; Gayrimenkul sektörü ile iş dünyasında ki kadın problemlerinin paralel olduğunu ve kuşaklar arasında bu paralelliğin devam ettiğini dile getirdi. NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür, konuşmasında ‘Y’ kuşağına da yer verdi. Daha çok sorgulayan, daha çok beklentileri olan ‘Y’ kuşağının, ‘X’ kuşağına göre sadakatinin biraz daha düşük olduğunu ve ‘Y’ kuşağının ‘X’ kuşağına göre daha fazla teknoloji ile dünyayı takip ettiğini ifade etti.

Araştırma sayesinde gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların profilini ve taleplerini net olarak öğrendiklerini söyleyen Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Av. Pınar Ersin Kullu, ‘’Sektörde çalışan kadınlar 36 yaşında genç bir profile sahipler, yüksek düzeyde eğitimliler, üst düzey yönetim kademelerinde görev almaya hazırlar ve bunun için adalet ve tarafsızlık ilkesiyle yönetilmeyi talep ediyorlar. Sonuç olarak araştırma bize gösterdi ki, gayrimenkulde kadınlar sektöre liderlik etmek için gerekli donanıma sahipler. Biz de bu önemli göstergeleri dikkate alarak platform çalışmalarımıza yön vereceğiz’’ dedi.