“Bevel’’ Koleksiyonu: Yalın, Sakin ve İşlevsel

Kütahya Porselen ve Pentagon Design iş birliğiyle hayata geçen “Bevel” Koleksiyonu, işlevselliği huzurla harmanlayarak sofralarla buluşturuyor.

Doğallık, sakin görünüm, rahatlatıcı his, denge, işlevsellik… Kütahya Porselen ve Pentagon Design iş birliğinin ürünü Bevel Koleksiyonu’nu tanımlayan en güzel kelimeler. Öyle ki yoğun ve hızlı şehir hayatına bir nebze kolaylık ve sakinlik katmak isteyenler için tasarlanan koleksiyondaki her bir parça, fonksiyonelliği sayesinde birden fazla amaç için kullanılabiliyor ve kullanıcılar, ürünlerin yumuşak form ve tonlarıyla günlük hayatlarına sakin bir dokunuş da katabiliyor. Dokunulduğunda ipeksi bir his veren ürünlerden
oluşan koleksiyon, çeşitli porselen tabaklardan su bardağı ve sürahilere kadar birçok ürünü içeriyor. Red Dot Award: Product Design 2022’de “Sofra Takımı” kategorisinde Red Dot ödülünü kazanan ve iF Design Award 2022’de ödüle layık görülen İskandinav tarzdaki koleksiyon ile farklı zevklere göre çeşitli kombinasyonlar yapmak da mümkün.

Pentagon Design ile tasarım öyküleri ve Bevel Koleksiyonu’nu konuşmak üzere bir araya geldik.

Öncelikle, okuyucularımıza Pentagon Design hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pentagon Design, 1996 yılında endüstriyel tasarımcılar Sauli Suomela ve Arni Aromaa tarafından ‘design with relevance’ (ilgili tasarım) felsefesiyle kuruldu. Bu felsefenin temelinde günlük ürün ve hizmetleri kullanıcıların bakış açısından gözlemleyerek tüketicilere yeni ve yenilikçi çözümler sunmak yatıyor. Müşterilerimiz, kullanıcılarımız, toplum ve gezegen için sürdürülebilir ortak değerler yaratmak da kuruluşundan bu yana Pentagon tasarım felsefesinin merkezinde yer alan bir faktördür.

Tasarım ofisinizde hangi hizmetleri veriyorsunuz? Bize ekibinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Pentagon Design; sektörünün öncüleri arasında yer alan bir İskandinav stratejik tasarım ofisidir. Uluslararası borsada işlem gören şirketlerden yerli start-up’lara kadar ‘marka, ürün ve hizmet tasarımları’ sunuyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana çeşitli sektörlerdeki şirketlerin potansiyellerini başarılı bir şekilde ortaya çıkarmalarına yardımcı olduk. Yenilikçi ürünler ve markalar yaratma konusunda 20 yılı aşkın bir deneyime sahibiz. Hizmetlerimiz müşteri ve pazar iç görüleri sunmaktan birinci sınıf markalama ve ürün tasarımı süreçlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsarken, tasarım, inovasyon ve markalaşma konularında güvenilir bir çözüm ortağıyız.

Ofisimiz Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Tasarım stratejisi, ürün tasarımı, grafik tasarım ve iç mekân tasarımı alanlarında uzman 30 kişilik bir ekibiz. En iyi çalışmalarımızın iş birliği sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Müşterilerimiz bizi 2017’nin ‘‘Tasarım Ofisi’’ seçtiler. Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Ulusal Tasarım Konseyi, ajansımızı ‘‘Devlet Tasarım Ödülü’’ ile ödüllendirdi ve kurucularımız Aromaa ve Suomela 2010 yılının endüstriyel tasarımcıları seçildiler. Ayrıca müşterilerimiz için yaptığımız çalışmalar iF Award, Red Dot Award ve Good Design ja Fennia Prize gibi birçok uluslararası tasarım ödülüne layık görüldü.

Müşteri deneyimini güçlendiren ve ortaklarımıza rekabet avantajı kazandıran iş odaklı tasarımlara inanıyoruz. Hedefimiz, her zaman pazarda öne çıkan ve müşteriler için sürdürülebilir değer yaratan cesur ve benzersiz bir firma olmak.

Tasarımlarınız çok geniş bir çerçeveyi kapsıyor. Pentagon Design’ı yansıtan belirli bir tarz var mı? Sizi diğer markalardan farklı kılan nedir?

Her proje için olabilecek en iyi çözümü sunmayı hedefleyerek çalışmalarımıza her zaman boş bir tuval üzerinde başlıyoruz. Bilinçli olarak belirli bir görsel görünümü hedeflemiyoruz ancak DNA’mızda yoğun bir şekilde İskandinav tasarım felsefesi bulunuyor. Bu da zamansız sadelik, malzemelerin özgün ve samimi kullanımı, basit ve sezgisel kullanım gibi nitelikleri içeriyor.