Türkiye’nin En Güzel Sahilleri

Yaz geldi; tatil planları ise, haliyle en çok konuşulan konular arasında yer almaya başladı. Bu sene bir farklılık yapın, otelleri ve resortları bir kenara bırakın, kendinizi Türkiye’nin muhteşem sahillerine bırakın.

Kalabalık plajlardan ve gürültülü otellerden uzaklaşmak isteyenler için muhteşem sahil alternatifleri ile dolu bir ülkede yaşıyoruz. Dağların arasında muhteşem kumsallar mevcut. Hepsi de cennetin bir köşesi adeta. Çoğuna tekne ile ulaşılabiliyor bu kumsalların. Gelin bu yaz bir farklılık yapın! Gürültüden uzakta, yerel tatlara doyabileceğiniz küçük restoranları ile ülkemizin bu gizli köşelerine uzanın. Sizler için muhteşem koylar ve plajlar arasından 10 tanesini seçtik. Keyifli tatiller!

kaputasKAPUTAŞ

Kaş’tan 20, Kalkan’dan ise yedi kilometre uzaklıkta yer alan Kaputaş plajına ulaşmak için nefes kesici manzarasıyla insanı büyüleyen D400 yolunda kısa bir araba yolculuğuna çıkmanız gerekiyor. Daracık bir vadide yer alan bu sahil bölgesi, kayalıkların denizle buluştuğu bir alan ve bölge sakinleri arasında son derece popüler aslında. Denize tepeden baktığınızda kelimeler veya boyalar ile ifade etmekte zorlanacağınız bir renk ile şaşkına dönmeniz son derece olası. Kaputaş plajına ulaşmak için kayalıkların arasındaki dik merdivenlerden ya da şayet su yoğun değil ise, köprünün altındaki kanyondan geçmeniz gerekiyor. Fakat inanın değecek! Tertemiz denizi ile Kaputaş, dünyanın en güzel sahillerinden biri.

ciraliÇIRALI

Olimpos Dağı’nın altında uzanan Çıralı sahili, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı köyünde bulunuyor. Olimpos’tan Çıralı’ya yürümek sadece 20 dakika sürüyor. Denizi taşlı, fakat billur suyu ve bozulmamış doğası ile uluslararası tanınırlık düzeyi en yüksek sahillerimizden biri. Bunda elbette caretta carettaların bölgeyi evi olarak bellemesi de yatıyor. Şirin caretta carettalar geceleri rahatsız olmasın diye Çıralı sahili tamamen karanlıkta bırakılıyor. Çıralı’ya ulaşmak için dik ve virajlı bir yoldan inmek gerekiyor koya. Pek çok insan bu yüzden gitmeye tereddüt ediyor. Fakat küçük, sevimli pansiyonları ve muhteşem denizi ile Çıralı sahili görülmeyi hak ediyor.

kelebekler-vadisiKELEBEKLER VADİSİ

Muğla’nın Ölüdeniz beldesinde yer alan Kelebekler Vadisi’nin ünü dünyayı aştı! Yoksa siz hala gitmediniz mi? Sahip olduğu türler vesilesi ile dünya miraslarından biri olarak görülen ve 1995 yılı itibari ile de Unesco’nun sit alanı ilan ettiği Kelebekler Vadisi, iki kayalığın arasında V şeklinde uzanan muhteşem kumsalı ile hem deniz, hem de çeşitli doğa sporlarını gerçekleştirebileceğiniz imkanlar sunuyor. Kelebekler Vadisi’ne Fehtiye üzerinden, Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile ulaşmak mümkün. Şayet macerayı seven bir mizacınız varsa, kayalıklardaki patikalardan yürüyerek de bölgeye ulaşabilirsiniz. Bungalovlarda ya da çadırlarda konaklama imkanı var. Kamp yapabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde sezon boyunca pek çok eğitmen tarafından yoga, meditasyon, tasavvuf dersleri de veriliyor.