Attila Atasoy, Oya Bora ve Selçuk Alagöz Yeni Albümleriyle Nostalji Rüzgarı Estiriyorlar

Yıllar öncesinden hafızamızda yer eden parçalarına her duyduğumuzda mırıldanarak eşlik ettiğimiz sanatçılar yeni albüm çalışmalarıyla seslerini dinleyicilerine ulaştırmaya devam ediyor. Bas bariton ses rengiyle, aralarında ‘Papatya’, ‘Dinle Sevgili’ ve tango-serenat türünde ‘Gözlerine Bakarken’ gibi 10 büyüleyici eserin yer aldığı tango CD’siyle ‘Attila Atasoy’, Aria müziklerinden oluşan ikili arşiv CD’si ile ‘Oya Bora’ ikilisi, 50. sanat yılı şerefine eski ve yeni bestelerinden derlediği mini albümüyle ‘Selçuk Alagöz’ son çalışmalarıyla bu yaz bizlere eşlik ediyor.

Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk çok sesli müzik ve dans eğlencesi Türkçe tangolara hayat veren önemli isimlerden olan Necdet Koyutürk’ün ve oğulları Erdener Koyutürk ile Özdener Koyutürk’ün söz, müzik ve aranjesini gerçekleştirdikleri ‘Atasoy’dan Koyutürk Tangoları’ adlı 10 parçadan oluşan CD çalışmasına Attila Atasoy ses vermiş. Kendisini “Hayatın ve müziğin renklerinde dolaşmayı seven bir gezgin,” olarak tanımlayan; bizim müzisyen, eczacı ve gezgin kimliğiyle tanıdığımız Sanatçı Attila Atasoy ile son CD çalışması ve tango hakkında sohbet ettik.

Yeni CD çalışmanız ‘Atasoy’dan Koyutürk Tangoları’nın doğuşu nasıl oldu?

‘Atasoy’dan Koyutürk Tangoları’ adlı CD çalışmamız, 1988 yılında kaybettiğimiz, Türk tangosunun duayenlerinden Necdet Koyutürk’ün anısına oğulları Erdener Koyutürk ev Özdener Koyutürk tarafından projelendirilmiş bir çalışma olarak doğdu. Bana da hepsi birbirinden özel tangoları seslendirmek kaldı. Sonuç olarak benim seslendirdiğim, baba ve oğullarının tango bestelerinden oluşan 10 şarkılık bir tango albümü ortaya çıkmış oldu.

Geçmiş yıllarda popun yanı sıra Türk sanat müziğinden eserleri de seslendirdiğiniz kaset ve CD çalışmalarınız olmuştu. Bu yeni çalışmanızı öncekilerden ayıran özellik ne oldu?

Ben, hayatın ve müziğin renklerinde dolaşmayı seven bir gezginim. Tango ise benim için bu renklerden sadece biri. Özdener Koyutürk ve Oko Tango Grubu ile İstanbul ve Paris’te konserler vermiş biri olarak, yıllardır bu branştan da gelen talepler oluyordu. Bu taleplere albüm olarak cevap vermek ise kaçınılmaz olmuştu. Bu doğrultuda ‘Atasoy’dan Koyutürk Tangoları’ CD’sini hazırladık. Ben, yakışanı yapmak şartıyla bütün farklı soluklara açığım.