Sanatsız Asla

Projelerinde sadeliğin içinde etkili bir kaliteyi hissettiren Mimar Mustafa Toner, “Mimarlık bir hayat felsefesidir,” diyor. Toner için sanat, bir mekana anlam katmanın en etkili yolu.

Mimar Mustafa Toner “Sanırım 1985 yılıydı… Seyyid Bozdoğan’ın bir resmini satın almıştım. Henüz yeni evlenmiştik ve evimizde neredeyse yok denecek kadar az eşya vardı. İki pufla oturduğumuz salonumuzun en önemli parçası duvardaki tablomuzdu,” diye başlıyor sohbetimize. Sanat eserlerini mimari bir öge olarak tasarımlarına dahil eden Toner, özel yaşantısında da sanata ve onun etkisine yer açan bir mimar. Nişantaşı’ndaki evi, onun çağdaş sanat eserlerinden oluşan koleksiyonunu sergilediği küçük bir galeriyi andırıyor. Sanat ve tarih konusundaki hassasiyetini ise “Mimarlık bir hayat felsefesi, yaşam tarzıdır,” sözleriyle özetliyor Toner. Bir mimarın kendi çizgisini geliştirirken hayata daha geniş perspektiften bakmasının önemini vurgularken de mimarlığın geniş bir kültürel perspektikften yaşama bakabilme sanatı olduğunun altını çiziyor.

Mustafa Toner özel konutlar dahil olmak üzere çok sayıda büyük ölçekli yerel ve uluslararası projeye imza atmış bir mimar. Çağdaş mimarinin malzeme, form ve doku çeşitliliğini projelerine taşırken, sade ama bir o kadar da etkileyici bir dil kullanıyor. Tek bir tarzın ya da dönemin izlerinden çok, entelektüel birikimlerinin harmanını yansıtıyor mekan tasarımlarına. Projelerindeki mükemmel detaylar, malzeme kalitesi ve yaşanmışlık duygusu ise lüks kavramına yepyeni bir boyut katacak nitelikte.


Sizin mekan tasarımlarınızda her şey olabildiğince sakin ve sade, buna rağmen son derece lüks, bu hissin temel nedeni nedir sizce?

Projelerimizde lüksü daha sakin ve çok ön plana çıkarmadan yansıtmaktan yanayız.  ağıran, kendini ortaya atan bir lüks değil ama yaşanan ve hissedilen lüksü hedefliyoruz. Sadece malzeme parlaklığında, ışıltısında, pahalılığında değil bu yaşam alanlarının konforunda, kullanılan malzemelerin uyum ve kişisel değerinde ve daha çok, farklılığında yakalamaya çalışıyoruz. Örneğin bir mekanda bu duyguyu yakalayan en önemli parçalardan biri sanat eserleri.