NG Müze’nin Antika Porselenleri

NG Müze, dünya tarihinde derin izler bırakan Osmanlı ihtişamını porselene yansıtırken, Kütahya Porselen’in ilk ürünleri ile özel koleksiyonlarını, saray porselenlerini, Gülsüm Güral antika porselen koleksiyonunu, Çin ve Avrupa porselenlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Kahvenin öğütülmesinden pişirilip servis edilmesine kadar kullanılan eşyalara da yer verilen NG Müze’nin Türk kahvesi kültürü köşesinde; kahve kavurma tavası, değirmenleri,kahve fincanları ve fincan zarfları gibi, kahvenin hikâyesine eşlik eden eşyalar bir arada bulunuyor.

Kütahya Porselen Özel Koleksiyonları Türkiye’nin en köklü markası Kütahya Porselen’in, 1977-1997 yılları arasında en kaliteli porselenlerini üreten ve halen çalışır durumda olan orijinal makineleri, NG Müze’de yer alıyor. Bu koleksiyonu ziyaret edenler; Kütahya Porselen fabrikalarında yaşanmış geçmişe tanıklık ediyor. Özel koleksiyonda; Kütahya Porselen’in 1979 yılında ürettiği ilk bantlı yemek takımından günümüzde kullandığı formlarına kadar, pek çok koleksiyonu yer alıyor. Geçmişten günümüze Kütahya Porselen’de porselenin değişen formları ve desenleri yakından görülebiliyor.

Görkemli Çin Porselenleri

Dünyanın en pahalı porseleni olarak bilinen ve orijinalleri dünya müzelerinde sergilenen Qing Hanedanlığı porselenleri ile 8 santimetre çapındaki 500 yıllık tarihi bulunan tavuklu fincanın birebir kopyası NG Müze’de yer alıyor. Çin hanedanlık dönemlerinde sıklıkla kullanılan, üretim teknikleri ve sanatsal yaklaşımlarıyla farklılaşan, uzun bir geçmişe sahip olan Çin porselenlerinin seçkin örnekleri, NG Müze’de benzersizliği gözler önüne seriyor.

Krallara Layık Avrupa Porselenleri Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan Fransız Sevres, Paris, Jacop Petit, Alman Maissen, Dresden, Rosenthal, Avusturya – Viyana porselenleri, Avrupa Sarayları ve Osmanlı Devleti için tasarlanmış oldukça değerli porselenler NG Müze’de yer alıyor. Orijinalleri dünya müzelerinde sergilenen ve krallara özel tasarlanan porselenler, NG Müze’de yoğun ilgi görüyor.

Gülsüm Güral Antika Porselenler Koleksiyonu

Gülsüm Güral’ın çeşitli müzayedelerden aldığı antika porselenler ile oluşturduğu koleksiyon ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Dünyanın önde gelen porselen markalarına ait 1000’den fazla özgün ve değerli parçanın yer aldığı koleksiyonun,büyük bir bölümünü kahve ve çay fincanları oluşturuyor.

Osmanlı İhtişamını Yansıtan Porselenler

Sema Güral Sürmeli’nin, yüzyıllar boyunca üç kıtada hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu’nun ihtişamını porselene yansıttığı bu koleksiyonda, Osmanlı Devlet ve Liyakat Nişanları, sultanların özel eşyaları, savaş aletleri, savunma gereçleri ve özel tasarım takılar yer alıyor.