NG Koleksiyon, Geçmiş ile Gelecek Arasında Bir Köprü

Hem sanat hem de kültür açısından zengin bir tarihi geçmişi içinde barındıran NG Koleksiyon; Türk ve dünya kültüründe iz bırakmış, birbirinden değerli eserlerden oluşuyor. NG Koleksiyon’un bugüne gelmesinde büyük katkısı bulunan Gülsüm Güral’dan, NG Koleksiyon’u dinledik:

‘‘NG Koleksiyon, Osmanlı ihtişamını porselen ve cama yansıtıyor. Osmanlı Devlet ve Likayat Nişanları, sultanların özel eşyaları, savaş aletleri, savunma gereçleri ve özel tasarım takılar koleksiyonda bulunuyor. 16. ve 18. yüzyıl arasında üretilmiş ve orjinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen Avrupa porselenleri, Kütahya çinileri, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri, Topkapı Sarayı çini panoları NG Koleksiyon’da sergileniyor. NG şirketlerinin temelini atan değerli İş Adamı Ali Güral ve eşi Hediye Güral’ın balmumu heykellerinin de bulunduğu NG Koleksiyon’da, Güral ailesinin yaşadığı eski konak, orjinaline birebir uyarlanmış şekilde yer alıyor. Meslek hayatında 50 yılı geride bırakmış NG Kurucu Başkanı, sevgili eşim Nafi Güral’ın, kendisine ait özel eşyalarının bulunduğu çalışma odası da NG Koleksiyon’un en değerli köşelerinden biri olarak ziyaretçilerini bekliyor. Kızım Sema Güral Sürmeli’nin büyük bir özveriyle hayata geçirerek, Osmanlı ihtişamını porselene taşıdığı Porselen’den Hayatlar koleksiyonu tüm ihtişamıyla NG Koleksiyon’da boy gösteriyor.

NG, Klasik Otomobil Koleksiyonu
NG, Klasik Otomobil Koleksiyonu

Bunların yanı sıra; Antik çağlara ait objeler ve mutfak eşyaları, klasik otomobil ve motosikletler, kahve kültürü ve tarihçesini anlatan objeler, geleneksel kadın ve erkek kıyafetleri ile aksesuarları, Kütahyalı ünlü ressamların tablolarının yer aldığı bölümler NG Koleksiyon’da yer alıyor. 76 bin parçadan oluşan NG Koleksiyon, ulusal değerlerimizin ve kültürel mirasımızın yaşatılmasında, gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynuyor. İnanıyorum ki, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetler beşiği yurdumuzda; Anadolu’nun muazzam tarihi, eşsiz sanat eserleri ve kültürel değerlerimiz her zaman baki kalmaya devam edecek.’’