NG Afyon’da Caz Festivali Heyecanı

Anadolu’nun en uzun soluklu müzik festivali olma özelliğini taşıyan Afyonkarahisar Caz Festivali, 27 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında NG Afyon Otel’de gerçekleşti. Bu sene 18. kez düzenlenen festivalin onur konuğu Ömür Göksel oldu.

Genel sanat yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, dünyaca ünlü caz sanatçılarını ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla NG Afyon Otel’de gerçekleşen festivale, yerli yabancı 70 sanatçı katıldı.

NG Afyon Otel’de 10 gün süren Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir programla müzik severlerin karşısındaydı. Avrupa’nın önemli caz sanatçılarından Erich Ciompa, Tereza Krippner ve Krist’na Riljáková’nın katıldığı festivalde, Atilla Dorsay’ın kızı Ece Dorsay, Zümrüt Alieva, Makaew Duo klasik müzikteki caz formları ve bestelerini misafirlerle buluşturdu.

Festivalde ‘Oriental Blues’ adlı müzik tarzıyla dikkat çeken Luxus, tango, blues ve Balkan müziklerini yorumlayarak caz tutkunlarına keyifli bir gece yaşattı.Caz festivali kapsamında 2015 yılında İtalya’da “Dominico Calucci” Uluslararası Müzik Yarışması’nda Grand Prix ödüllü piyanist Aleksandr Mekaev, genç keman sanatçısı Peter Mekaevile aynı sahneyi paylaştı.

Dünyanın sayılı caz yıldızları arasında gösterilen Arturo Sandoval ve DeeDee Bridgewater gibi önemli sanatçılara eşlik eden Jaroslav Ježek’in yanı sıra Çek oyuncu Tereza Krippner’da 18. Afyonkarahisar Caz Festivali’nde yer aldı. Festivalin sürpriz isimleri Afyonlu çocuklarla buluştu.

Afyonkarahisar Caz Festivali, müzik ziyafetinin dışında bir dizi etkinliğin ev sahipliğini de yaptı. Atilla Dorsay, Yalvaç Ural, Asuman Kafaoğlu Büke, Aydın Büke, Hülya Tunçdağ, Ali Yılmaz, Nadir Ede ve Filiz Ediger gibi ünlü sanatçı, yazar ve gazetecilerden oluşan bir grup, Afyonkarahisar’da ilköğretim okullarında öğrencilerle biraraya gelerek müzik, sinema, edebiyat, resim gibi sanatın her dalı üzerine söyleşi gerçekleştirdi.