Milli Düşün, Yerli Üret

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, 12-13 Nisan tarihlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu’na konuşmacı olarak katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayelerinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın işbirliğinde, MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda, “Uluslararası Milli Düşün Yerli Üret Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Güral, konuşmasının başında şu ifadeleri kullandı: ‘‘Biz Kütahyalıyız, Kütahyalı bir aile şirketiyiz. Aslına bakarsanız bizim geçmişimiz bir sevda; memleket sevdası, Kütahya sevdası, Türkiye sevdası. Rahmetli dedem doğup büyümüş olduğu bu topraklarda ticaret hayatına 1945 senesinde başlıyor. İlerleyen yıllarda çeşitli sektörlerle devam ediyor. Madencilik ve kerestecilik sektörleriyle başlayan iş yaşantımız, bugün çeşitli sektörlerde; seramik, porselen, turizm, ambalaj, inşaat, makine gibi konularda Kütahya’da devam ediyor. Kütahya dışındaki tek yatırımımız otellerimiz. Nedeniyse, Kütahya’da bu yatırıma uygun potansiyel olmadığı için. Kütahya’da yaşıyoruz, Kütahya’da çalışıyoruz. Kütahya sevdasından vazgeçmiyoruz. Bu şekilde giderse, çocuklarımızla beraber çalışmaya devam edeceğiz.’’

“Mesele memleketimizse elimizden  gelenin en iyisini yapmak hepimizin görevi”

İşin temelinde çalışmak olduğuna değinen Güral, ‘‘Çok duyduğunuz çalışmak lafının aslında basit bir kelime olmadığını ifade etmek istiyorum. Hangi işi yaparsanız yapın çok severek yapmanız ve çok çalışmanız lazım. Tecrübe ettim insanın sevmediği bir işte başarılı olma şansı çok yok. O yüzden biz devam eden her bir işimizi çok severek ve çok çalışarak yapıyoruz. Mesai saati kavramı bizde çok yok. İş ne zaman biterse felsefesindeyiz. Çok genç bir çalışma ekibimiz var şirketlerimiz içerisinde ve sayıları beş bin. Beş bin arkadaşımla, kardeşimle Kütahya’da ve otellerde ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.’’ dedi.