Kütahya Porselen 50. Kuruluş Yıldönümü

Kütahya Porselen’in 50. Yıl kutlaması ve Yükselen Yıldızlar Ödül Töreni pandemi dolayısıyla NG Enjoy Otel’de Zoom uygulaması üzerinden rekor katılımla gerçekleşti. Kütahya Porselen’in 50. yıldönümü kutlamasına, yüzlerce iş ortağı aynı anda online olarak bağlandı.

Kütahya Porselen 50. yıl kutlama törenine, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Güral ile diğer aile üyeleri katıldı. Ayrıca, Nafi Güral’ın değerli ağabeyi Gürallar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Güral da törene katılarak Kütahya Porselen’in 50. yıl dönümü kutlamasını onurlandırdı.


Nafi Güral, Kütahya Porselen’in 50 yıllık hikâyesini anlattı

Görkemli törenin açılış konuşmasını yapan NG Kurucu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Porselen’in kuruluş hikâyesinin çok zor şartlarda başladığını söyledi. “Atatürk hayatta iken ülkenin her noktasında bir fabrika kurulmasını ve böylelikle sanayinin ülkemize yerleşmesini istemiş. O dönemde yurt dışından gelen uzmanlar, her yeri gezip öneriler sunmuşlar. Kütahya’ya gelen bir Fransız uzman, şartlar uygun olduğu için Kütahya’da porselen üretilmesini önermiş. Tabii o yıllarda evlerimizde porselen bile yok ki, nasıl üretelim gibi bir durumla karşılaşılmış. Bunun üzerine Atatürk, Kütahya’da bir kiremit fabrikası kurun demiş. Biz de bu sözü vasiyet olarak kabul ettik.”

Nafi Güral, Kütahya Porselen’in 50 yıllık ilham veren yolculuğunu şu sözlerle anlattı: “

Kütahya Porselen çok ortaklı bir halk şirketi olarak kuruldu. Ben de ortaklıkta başkan yardımcısı olarak bulundum. Kolları sıvadık ve çalışmaya başladık ama 12 Mart Muhtırası oldu. Kredi alarak fabrikanın temelini attık bu sefer de Kıbrıs Barış Harekâtı oldu. Ancak biz durmadık, sıkıntılara rağmen yolumuza devam ettik, iyi ki de etmişiz. Kütahya Porselen’i devraldığımız zaman 10 bin metrekare kapalı alanı vardı. Zaman içinde büyük mesafeler kat ettik, bugün 5 ayrı fabrikada üretim yapıyoruz. 10 yıl kadar önce de
tüm şirketlerdeki sorumluluklarımı çocuklarıma bıraktım. Onlar bu işi benden çok daha iyi yapıyorlar.’’

Sema Güral Sürmeli: “Gücümüzü inovasyon ve tasrımdan alıyoruz”

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli ise, 50 yıllık birikimin markalarına ve iş ortaklarına büyük güç verdiğini söyledi. ‘’Katma değeri yüksek ürünlerimizi 72 farklı ülkeye ihraç ediyoruz. Dünyaca ünlü otel zincirlerinde, cruise gemilerinde, herhangi bir kıtada gittiğiniz herhangi bir restoranda Kütahya Porselen ürünleri ile karşılaşabilirsiniz. Gücünü inovasyon ve tasarımdan alan ve sektöründe tasarım merkezini kuran ilk firmayız. Tasarım ve ARGE merkezlerimizde geliştirdiğimiz ve dünyada teknolojik anlamda öncü yeni nesil koleksiyonlarımızın arkasında başarılı bir Kütahya Porselen ekibi var. Önümüzdeki dönemde sizleri heyecanlandıracak çok güzel sürprizlerimiz var. Tasarım yönetim süreçlerimiz kapsamında dünyaca ünlü tasarımcılar ile yeni iş birliklerine imza atmış bulunmaktayız. Yeni koleksiyonlarımızı çok yakında hayata geçirmeyi planlıyoruz.’’

Sema Güral Sürmeli: “NG Mutfak Sanatları Akademisi’ni kurduk”

Sema Güral Sürmeli konuşmasında, Kütahya Porselen olarak önümüzdeki dönemde otel ve gastronomi sektörüne (Horeca) daha da ağırlık vereceklerini vurguladı. “Pandemiye rağmen otel ve gastronomi satış kanalımız için geçtiğimiz yıldan itibaren, showroom yatırımlarımızı hızlandırdık. Türkiye’nin en büyük porselen showroomlarını ilk olarak Antalya’da, ardından İzmir’de ve Ankara’da hayata geçirdik. İstanbul’un İSTOÇ bölgesindeki showroomumuzun kapılarını açtık. Burada otel ve gastronomi sektörünün önde gelen şeflerini ağırlayarak gastronomi buluşmalarına da ev sahipliği yapacağız. En önemlisi de bu showroomda bir eğitim salonumuz var ve “NG Mutfak Sanatları Akademisi” adı altında, gastronomi öğrencilerimize çeşitli eğitimler vererek sektöre hazırlayacağız.’’ Sema Güral Sürmeli, NG grup şirketlerinde kadın çalışan ve yönetici sayısının hayli yüksek olduğunu belirterek, “NG Kurucu Başkanımız, kıymetli babam Nafi Güral’ın bu anlamda bir hayali vardı. Tamamen kadın çalışanlardan oluşan bir fabrika… Geçtiğimiz sene organize sanayi bölgesinde NG Lojistik fabrikamızda bu proje hayat buldu. Forklift kullanımından paketlemeye, yüklemeden lojistiğe her alanda sadece kadınlar var. Erkek işi denilebilecek bütün işleri yapıyorlar… Yönetici de kadın çalışan da…” dedi. Konuşmaların ardından Kütahya Porselen’in 2020’de en yüksek ciroyu yapan bayilerine ödülleri verildi. 2020 Türkiye ciro ödüllerinin 1.’si Diyarbakır iş ortağı Fecra Perakendecilik, Türkiye ciro 2.’si Ankara iş ortağı Taşpınar Dayanıklı Tüketim Malları, Türkiye ciro 3’sü İstanbul iş ortağı Asır Group oldu. Kütahya Porselen iş ortakları ve çalışanlarının katıldığı kutlama töreni, dünyaca ünlü tenor Hakan Aysev’in Kütahya Porselen 50. Yıl Özel Konseri ile sona erdi. Ardından Kütahya Porselen’in 50. yılına özel olarak hazırlanan ve büyük bir porselen üretim fırını görünümünde tasarlanan pasta konuklarla birlikte kesildi.