Hayallerinin Peşinden Gitti

Kırşehir’de Doğan Bir Kadının Nasa İçin Uzay Mekiği Üreterek Milyar Dolarlar Kazanacağı Aklınıza Gelir Miydi? Muhtemelen Hayır. Fakat Eren Özmen Hayal Etti Hatta Gerçekleştirdi Bile. Hayal Etmenin Başarının Anahtarı Olduğunu Düşünen Özmen, Şimdilerde Türkıye’nin Hatta Dünyanın Belki De En Başarılı Kadınlarından.

1980’lerin başında yeni mezun genç bir kadın olarak dilini bile doğru dürüst konuşamadığı ABD’ye, Nevada Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaya gittiğinde o zamanlar hayatını temelli değiştirecek adımı attığından bihaber olan Özmen şimdilerde 1,1 milyar dolarlık bir servete yön veriyor. Üstelik kolay tahmin edilemeyecek bir alanda  çalışarak bu servete erişti. 1994’te eşi Fatih Özmen ile birlikte batmak üzere olan Sierra  Nevada Corporation’ı (SNC) satın alan Özmen, bu küçük şirketi savunma ve uzay  teknolojileri alanında öncü bir şirkete çevirdi. Şimdilerde SNC, NASA’nın uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiği üç şirketten biri. Ayrıca Rüya Avcısı (Dream Chaser) adını verdikleri bir uzay aracının da yaratıcısı ve geliştiricisi.

Eren Özmen, “İkimiz de hiçbir zaman maddi ödüllere odaklanmadık. Başarıyı her zaman yarattığımız fark ve etkinin büyüklüğü ile değerlendirdik. Bu gerçekten şirketin başarısını açıklayan şey oldu” diyor başarılarından bahsederken. Bu cümleler, birçok başarılı iş insanı tarafından tekrarlanan bir klişe. Yine de Özmenler söz konusu olunca kulağa pek de öyle gelmiyor.Zira ne de olsa “uzaya mekik gönderen” onlardan başka Türk yok ve ellerinde çok büyük imkânlar olmadan ulaştıkları nokta gerçekten inanılması güç. Eren Özmen, “Eğitimimizi sürdürmek için Türkiye’den ABD’ye geldiğimizde bağlantılarımız ve kaynaklarımız yoktu,” diyor ve ekliyor: “Tüm sahip olduğumuz etki yaratmak konusundaki
güçlü motivasyonumuzdu. İşler zorlaştığında tek yapmamız gereken hiçbir şeyimiz olmadan ABD’ye geldiğimiz o günleri hatırlamak. Bununla kıyaslanınca hiçbirşey çok zor  örünmüyor.” Özmen’e göre bugün bulundukları noktayı çok çalışkan, ayrıca çözüm ve  kariyer odaklı olmalarına borçlular.

Eren Özmen, eşiyle de benzer bir aile yapısı ve değerleriyle, eğitime çok önem verilen bir ortamda yetiştirildiklerini anlatıyor. 57 yaşındaki Fatih Özmen, doktor bir babanın çocuğu olarak Ankara’da büyümüş ve üniversiteye de bu şehirde devam etmiş.