Büyüleyici Bir Akdeniz Ruhu

İspanya Katalonya’da, Barselona’nın Garraf Bölgesi’ndeki küçük sahil şehri Sitges, Akdeniz’de bir mücevher olarak adlandırılıyor. Özellikle temiz havası, İndiano malikaneleri, renkli sokakları ve eğlenceli festivalleriyle İspanya’nın en dikkat çeken sahil kentlerinden biri.

Sitges, Barselona’nın hemen güneyinde yer alıyor ve Barselona El Prat uluslararası havalimanından arabayla sadece 20 dakika sürüş mesafesi uzaklıkta. Kapsamlı ve kullanışlı ulaşım ağı sayesinde havaalanından Barselona şehrine ya da Sitges’e gitmek için araba kiralamak gerekmiyor. Barselona’dan Sitges’e tren ya da otobüsle de rahatlıkla ulaşılabiliyor. Hatta arzu edilirse yine aynı araçlarla, civardaki ortaçağ kasabası Montblanc, çarpıcı manzaralara sahip Roma şehri Tarragona ve Penedes’e, Canca de la Barbera, Montsarrat manastırına keşif yolculukları yapabilirsiniz. Şarap merakınız da varsa, Torres, Cordoniu ve Priorat’taki yerel üzüm bağlarını ve şarap mahzenlerini ziyaret ederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Akdeniz’de bir mücevher olarak bilinen Sitges’in rengarenk ve farklı fasetaları tüm zevklere hitap ediyor. Dört kilometrelik sahili boyunca, bir yanda 20. yüzyıl sömürge döneminden kalma İndiano malikaneleri ile deniz arasında uzanan yolda yapılacak keyifli uzun bir yürüyüş bile Sitges’e gelmek için yeterli bir neden olabilir. Renkli sokakları, nefis küçük tapas barlar, yerel ve beynelmilel çeşitli mutfakların bulunduğu büyük restoranlarla dolu. Güzel plajları, el değmemiş sahil şeridi ve yıl boyunca ekseriyetle yumuşak güneşli havasıyla cazibenin timsali olmuş, sanatçılara, festivallere, sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yapmış Sitges’in dar ve uzun, arnavut kaldırımlı sokaklarının arasında mimari bir gezi yapabilirsiniz.

Maricel Müzesi ve Sarayı merkezde, Sant Bartomeu Kilisesi’nin hemen yanında yer alıyor. Dışı bile başlı başına bir sanat yapıtı olan müzeyi, Amerikalı iş adamı Charles Deering, 1910 yılında kendi özel sanat koleksiyonunu gösterebileceği bir mekan yaratma arzusuyla inşasına başlamış. (1910-1921) Denize nazır malikanenin kendisi ve El Greco, Goya, Casanovas, Zurbaran gibi meşhur İspanyol ve Katalan ressamların eserleri sergileniyor. Cau Ferrat Müzesi de Katalan modernist ressam Santiago Rusinol’un 1890’lı yıllarda kurduğu görülmeye değer diğer bir müze. Resim, seramik, cam, demir, arkeolojik heykel yapıtlar, antika mobilyaların yer aldığı müze ressam ve yazar Rusinol’un eski evi ve stüdyosuymuş. Rusinol sanatçıların katılımlarıyla etkinlikler düzenleyerek bu inanılmaz evi modernizmin mabedi haline getirmiş. Ramon Casas, El Greco, Zuloaga ve arkadaşı Picasso’nun eserleri de bu müzede sergileniyor.