Orta Amerika’nın Gözdesi

Maya kültürünün sembolü Guatemala’nın birbirinden ilginç renklerine gelin birlikte tanıklık edelim.

Volkanların göz hapsindeki ‘Antigua Guatemala’

Bu kadar yok olup tekrar yaratılan başka kent var mıdır bilmiyorum ama volkanların ya da depremlerin her defasında yerle bir ettiği Antigua Guatemala, bir anlamda defalarca küllerinden yeniden doğmuş. Üniversite, lisans  okulları, dağ sporları ve kolonyal mimarinin eşsiz örnekleriyle hem sakin, hem konsept bar-restoran-kulüp eğlenceleriyle, özellikle gençlerin akın ettiği Antigua Guatemala, Orta Amerika’nın en gözde turizm ve eğitim merkezlerinden biri olmuş.

Guatemala’nın incisi

Bir tarafı Karayip Denizi’ne bağlı Honduras Körfezi’yle, diğer tarafı ise Pasifik Okyanusu ile çevrili, rengarenk, Orta Amerika’nın ikinci büyük ülkesi Guatemala, UNESCO Dünya Kültür Mirasları ile de ünlü. Bunlardan biri kolonyal dönemin en büyük merkezi, Güney Batı’daki eski başkent Antigua Guatemala. Üç aktif volkanın (Agua 3.757 m, Fuego 3.918 m,  Acatenango 3.880 m) göz hapsindeki kent, bunlardan Agua’ya (su) sırtını dayamış. Peki, dayamış da ne olmuş? Başına gelmedik kalmamış.

Ne olmuş?

Evet, önce 1527’de Santiago de los Caballeros de Guatemala adıyla kurulmuş. Sonra Agua volkanının lavları altında kalmış ve yine aynı yerde, Eski Kent adıyla tekrar kurulmuş. 1542’de ise Eski Kent’in yakınında Santiago adıyla yeni bir başkent oluşturulmuş. Bu defa da 1773’de yaşanan depremle yerle bir olmuş. “Eee bu böyle olmaz,” demişler ve başkenti 24 km uzağa taşımışlar. O da şimdiki başkent Guatemele City olmuş. Bizim köy de Eski Kent adından terfi edip Eski Guatemala anlamına gelen Antigua Guatemala adını almış. Şimdi ise, kısaca Antigua adıyla anılıyor.