Ödüllü Mimari Tasarım Ajansı

TK Dizayn kurucusu Mimar Tevfik Kurşunoğlu, projende  özgün çözümler bulma yeteneği, sonuçlara odaklanma ve sürekli yüksek kaliteye ulaşma arzusu ile dikkat çekiyor.

Mimarlık, kentsel planlama, rehabilitasyon ve konut, kamu, ticari inşaat alanlarında geniş deneyime sahip Mimar Tevfik Kurşunoğlu, projelerinde en iyi sonucu sunmak için yeni teknolojileri dahil ediyor. “Vizyonumuz, kaliteli bir hizmet sunarak dünyayı iyileştirmek; çünkü biz sadece bina inşa etmek ya da projeleri dönüştürmekle kalmıyoruz, aynı zamanda sizin içinde yaşamanız için hayalleri şekillendiriyoruz,” diyen Kurşunoğlu, çalışmalarında çevreye saygılı ve ekolojik etkinin azaltılmasına katkıda bulunan seçeneklere değer veriyor.

Mimarlık kariyerinizin öyküsünü bizimle paylaşabilir misiniz?

Trabzon’da doğup büyüdüm. İlköğretim ve lise yıllarımı Trabzon’da geçirdim. Trabzon lisesinden mezun olduktan sonra 2003 yılında İstanbul Yeditepe Üniversitesi’ni tam burslu olarak kazandım ve İç mimarlık-Mimarlık çift ana daldan yüksek onur derecesiyle mezun oldum. Kariyer hayatım üniversite 2’inci sınıfta kurmuş olduğum TK Dizayn firmasıyla başladı.

Projelerinizi hayata geçirdiğiniz mimarlık ofisinin çalışma alanlarından bahseder misiniz?  Temel kuruluş felsefesi nedir?

TK Dizayn İç Mimarlık ve Quadrum Mimarlık Yat Tasarımı olarak iki şirket bünyemizde bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli kamu binaları ve sosyal alanlar başta olmak üzere dünyada 80’den fazla ülkede faaliyette bulunmuş bir kurumuz. Aynı zamanda 2015’ten beri tasarım ve üretiminde bulunduğumuz yat sektöründe 2022’de Avrupa’nın kendi sınıfında en iyi tasarım ödülünü aldık.

Tasarım felsefemizin temelinde ‘az çoktur’ düşüncesi yatmakta olup sanatın zanaat ile buluşmasına ve üretilen her bir tasarımın orijinalitesine çok önem vermekteyiz.

Ödül alan projeleriniz oldu mu? Hangileri?  Ödül alan proje / projelerinizdeki yenilikçi mimari çözümlerden örnekler verir misiniz?

Kartal Kule, 2012’de “Avrupa’nın En İyi Ofis Tasarımı Ödülü”nü aldı. 2022’de de “Avrupa’nın En İyi Yat Tasarımı Ödülü”nü aldık.

Projeye başlarken ilhamınızı nelerden alırsınız?

Yaptığımız projelerde doğada var olan her şeyin soyutlamasından ilham alıyoruz.

Projelerinizdeki yenilikçi mimari çözümlerden örnekler verir misiniz?

Otonom ve yapay zeka ile bir araya gelen yenilikçi ve fonksiyonel mekanların insan odaklı minimal ve sürdürülebilir yapı malzemeleri ile yapılmasını sağlamaktayız.

İleriye dönük projeleriniz nelerdir?

Yat üretiminde yenilikçi ve otonom olan teknolojinin entegresi sağlanmış projeleri günlük kullandığımız minimal yaşam alanlarına entegrasyonunu sağlamak istiyoruz.

Otomobilde de kendi stilimizi yansıtan bir araç üretiyoruz. Çok yakında bunu yollarda görmeyi umuyoruz.

Projelerdeki malzeme seçimlerinden bahseder misiniz?

Projelerdeki malzeme seçimlerindeki önceliğimiz doğal ve sürdürülebilir yapı malzemesi olmasıdır.

Seramik seçimlerinde renk, ölçü, doku, incelik ve uygulama kriterlerinin önemi nedir? Sizin tercihlerinizde öncelikli olan hangisi?

Seramikte naturel görünüm, çeşitli yüzey dokuları ve dayanımı yüksek olması önceliğimiz. Ebat olarak 120 cm ve üzeri ürünler kullanmayı tercih ediyoruz.

NG Kütahya Seramik iç ve dış mekan modellerini projelerinizde kullanıyor musunuz? En çok hangi modelleri tercih ediyorsunuz?

Evet, NG Kütahya Seramik iç ve dış mekan modellerini projelerinizde kullanıyoruz. Markanın büyük ebatlı ve açık renk ürünlerini vazgeçilmezimiz.