Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması Ödülleri

NG Kütahya Seramik tarafından ilki düzenlenen “Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması Ödülleri” Mimarlar Haftası’nda sahiplerini buldu. Antalya NG Phaselis Bay Otel’de düzenlenen ödül törenine yarışmayı kazanan üniversitelerin iç mimarlık öğrencileri ve aileleri, Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Bilim Üniversitesi’nden akademisyenler, Antalya Mimarlar Odası ile İç Mimarlar Odası Başkanları, Gülsüm Güral, NG Kurucu Başkanı Nafi Güral ile Güral Ailesi, mimarlar ve çok sayıda davetli katıldı. Yarışmada dereceye giren tasarımların dev seramik baskıları tören öncesinde sergilendi. Dünyaca ünlü piyanist Kerem Görsev, tören sırasında davetlilere muhteşem bir dinleti sundu.

Yıllardır sanatla iç içe geçmiş bir çalışma kültürünü benimseyen NG Kütahya Seramik, gençleri tasarımları ile ön plana çıkararak gerekli motivasyonu sağlamak ve sürdürülen sanatsal-mimari faaliyetleri desteklemek hedefiyle “Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışması”nın ilkini düzenledi. Tasarımlarında sınırları aşan NG Kütahya Seramik, yarışma ile iç mimarlık öğrencilerinin hayal ettikleri mimari dokunuşlara ulaşarak tasarımda sınırları aşan bir yaklaşım kazanmalarına olanak sağlayacak.

Bu sene Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında ilki düzenlenen yarışmaya, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi’nin öğrencileri rekor bir katılımla başvuruda bulundu. Yarışmaya başvuruda bulunan 127 tasarımın 25’i ön elemeyi geçmeyi başardı. Seçici kurul üyeleri tarafından özgünlük, yaratıcılık, renk ve yüzeyin kullanımı, tasarımın mekân ile uyumu, tasarımın ticarileşme potansiyeli kriterleri çerçevesinde titizlikle yapılan değerlendirmelerde, hikâyeleriyle ilham veren 13 tasarım, ödül töreninde sergilenmeye değer görüldü.

Jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda NG Kütahya Seramik Gülsüm Güral Seramik Tasarım Yarışmasının birinciliğini Helin Balaban, ikinciliğini Beyza Demir ve üçüncülüğü ise Ecir Ülgen Karagöl kazandı. Tasarımlarıyla ilk 3’te yer alan öğrencilere ödüllerini NG Kurucu Başkanı Nafi Güral ve eşi Gülsüm Güral birlikte verdi.

Yorum Bulunmuyor

Yorumlar Kapalı